"Dziś tragedia stanu wojennego ulega relatywizacji". Bronisław Wildstein o wydarzeniach z 1981 r.
- Stan wojenny był ogromnym wstrząsem i tragedią, przeżywaliśmy to bardzo. Ta wspaniała eksplozja "Solidarności", ten niezwykły ruch, który odbudowywał Polskę, który otwierał wielkie perspektywy, został zdławiony, ale nie do końca, "Solidarność" walczyła w podziemiu, a skala tego oporu to jest coś niezwykłego - mówił w Polskim Radiu 24 Bronisław Wildstein, pisarz, działacz opozycji antykomunistycznej.
2022-12-13, 14:44
13 grudnia 1981 r. nad ranem radio PRL nadało wystąpienie Wojciecha Jaruzelskiego informujące o "ukonstytuowaniu się" Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu stanu wojennego na terenie PRL. Według orzecznictwa polskiego wymiaru sprawiedliwości z okresu po 1989 r. tryb wprowadzenia stanu wojennego był niezgodny nawet z narzuconym przez reżim komunistyczny porządkiem prawnym.
Bronisław Wildstein odniósł się do wydarzeń z 1981 r. - Naród przegrał w starciu z wojskiem i rządem, który był namiestnikiem władzy moskiewskiej, ale jednocześnie skala ruchu oporu działającego przez wiele lat, w którym były dziesiątki czy setki tysięcy ludzi, to było coś niezwykłego - podkreślił.
- Dziś tragedia stanu wojennego ulega relatywizacji, zaczynają się np. dyskusje o tym, ile było tam ofiar. To wiąże się z rehabilitacją PRL-u. Gazeta Michnika kwestionuje walkę Polaków z komunizmem czy jednoznaczne oceny jego zła czy działań ludzi, którzy instalowali komunizm w Polsce wbrew Polakom, naszemu narodowemu interesowi i racji stanu. Cały czas mamy do czynienia z odradzaniem się lewicy sprzężonej z liberalizmem. To także obawa przed mocną polską tożsamością, która wykluwała się w oporze przeciwko komunizmowi (…) to się relatywizuje, umniejszając nasze narodowe osiągnięcia - zauważył gość audycji.
Posłuchaj
Władze PRL spacyfikowały 40 spośród 199 zakładów strajkujących w grudniu 1981 r. Najtragiczniejszy przebieg miała akcja w kopalni "Wujek", gdzie interweniujący funkcjonariusze ZOMO użyli broni, w wyniku czego zginęło dziewięciu górników. W czasie stanu wojennego śmierć poniosło ok. 100 osób, aresztowano lub internowano łącznie ponad 10 tys. Stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 r.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Tadeusz Płużański
REKLAMA
Gość: Bronisław Wildstein - pisarz, działacz opozycji antykomunistycznej
Data emisji: 13.12.2022
Godzina emisji: 13.20
PR24/ka/kor
REKLAMA
REKLAMA