"Próba nieudolnego ataku na ważną postać w historii Polski". Goście PR24 o publikacjach uderzających w Jana Pawła II
- Gdyby to było lepiej przygotowane, solidniej zrealizowane, to mielibyśmy powody do niepokoju, a tak była to próba nieudolnego ataku na ważną postać w historii Polski - mówił podczas debaty o Janie Pawle II zorganizowanej na antenie PR24 Piotr Litka, dziennikarz "Rzeczpospolitej". W rozmowie wzięli też udział zastępca dyrektora Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego Grzegorz Polak oraz dr Robert Derewenda, historyk KUL i dyrektor IPN w Lublinie.
2023-04-02, 15:55
Jedna z takich debat odbyła się na antenie Polskiego Radia 24. Uczestniczący w niej goście rozmawiali o pontyfikacie Jana Pawła II, ale też o reportażu TVN i książce holenderskiego dziennikarza. Autorzy tych publikacji oskarżają Karola Wojtyłę o ukrywanie pedofili.
Ataki na Jana Pawła II
Dziennikarz "Rzeczpospolitej" Piotr Litka mówił, że "ataki dotyczą autorytetu Jana Pawła II, którego było trudno zaatakować, ale tacy śmiałkowie się znaleźli i użyli do tego SB-eckich papierów".
- To nie jest samo w sobie niczym złym, bo przecież historycy, dziennikarze korzystają z zasobów archiwalnych IPN, ale użyli tych materiałów wybiórczo, pod z góry założoną tezę - mówił.
REKLAMA
- Robią ze swoich materiałów propagandowe agitki - ocenił.
Gość Polskiego Radia 24 stwierdził też między innymi, że "gdyby to było lepiej przygotowane (publikacje nt. Karola Wojtyły - red.), solidniej zrealizowane, to mielibyśmy powody do niepokoju". - A tak była to próba nieudolnego ataku na ważną postać w historii Polski, na Kościół jako instytucję i powiedzmy sobie szczerze, była to próba nieudana - podkreślił.
"To jakaś histeria"
Zastępca dyrektora Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego Grzegorz Polak mówił z kolei, że "elity dały się uwieść tej narracji, która była w mediach społecznościowych i komercyjnych". - Część elit przyjęła to, co było w tej książce i w cyklu reportaży jako prawdę objawioną i temu uległy - podkreślił.
Mówił, że "mamy teraz takie głosy, jak pani profesor, która oświadcza, że to dyskwalifikuje papieża moralnie, a wtóruje jej ksiądz jezuita, który jest oburzony, jak można było być tak nieczułym". - Ksiądz jezuita jest psychologiem i na pewno wie, co przeżywał Karol Wojtyła, gdy stanął przed takimi przypadkami. Na pewno wie, że Karol Wojtyła nie odczuwał współczucia wobec ofiar - skwitował.
REKLAMA
Polak stwierdził, że to jest "jakaś histeria, jakieś wariactwo".
Posłuchaj
Pontyfikat papieża
Dr Robert Derewenda, historyk KUL i dyrektor IPN w Lublinie przypomniał natomiast, że Jan Paweł II odegrał ważną rolę nie tylko w historii Polski, ale też Europy. - Jan Paweł II wykracza poza granice Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce, czy wśród Polaków, dlatego, że kształtował obraz Kościoła i w dużej mierze obraz geopolityki w bardzo kluczowym momencie - stwierdził.
Zauważył, że pontyfikat papieża Polaka zaczyna się w 1978 roku. - Można powiedzieć, że lata 80. to apogeum w czasach Breżniewa, jego wpływów dominacji i możliwości. To jest usankcjonowanie w Europie Środowo-Wschodniej (...). Szczyt możliwości Związku Sowieckiego. Tak przynajmniej się wydawało - tłumaczył. Dodał, że koniec pontyfikatu to już są wolne kraje, które przynależą do NATO, wstępują do UE.
Zaznaczył, że to była między innymi zasługa papieża Polaka.
REKLAMA
- Marsze Papieskie w obronie św. Jana Pawła II. Wydarzenia w całej Polsce [LISTA MIEJSC]
- Polskie Radio w rocznicę śmierci Jana Pawła II
***
Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Antoni Macierewicz (wiceprezes PiS, poseł tej partii)
REKLAMA
Data emisji: 25.03.2023
Godzina emisji: 13.06
Polskie Radio 24, pkur
REKLAMA