"Sceny z Lampedusy to tylko zapowiedź". Prof. Krasnodębski o polityce migracyjnej UE
- Jeżeli wejdzie w życie reforma Unii, to Polska nie będzie miała (ws. relokacji migrantów - przyp. red.) nic do powiedzenia. Może już w następnych latach Ursula von der Leyen nie będzie się musiała w ogóle pytać pani premier Meloni, bo sama będzie decydowała, jak taki problem rozwiązać - mówił o kryzysie migracyjnym prof. Zdzisław Krasnodębski (Prawo i Sprawiedliwość).
2023-09-18, 14:45
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, wspólnie z premier Włoch Giorgią Meloni, złożyła wizytę na Lampedusie, która mierzy się z kryzysem migracyjnym. W ostatnich dniach na wyspę trafiło ponad 8,5 tys. migrantów - więcej, niż stanowi populacja wyspy. Ursula von der Leyen zapowiedziała m.in. wywiezienie zalewających wyspę migrantów do innych krajów Unii w ramach mechanizmu relokacji.
"Włochy podzielą się kłopotem z innymi"
Prof. Zdzisław Krasnodębski zauważył, że rząd Włoch jest bezradny w sytuacji kryzysu na Lampedusie ze względu na prawo europejskie. - Gdyby Włochy nie były członkiem Unii Europejskiej, mogłyby tych imigrantów, którzy przecież dotarli nielegalnie na Lampedusę, odwieźć z powrotem do Afryki, zamknąć swoje granice - zauważył. - Niestety, obawiam się, że Włochy w końcu, nie mając innych możliwości, przychylą się do tego rozwiązania, które pani von der Leyen proponuje: mianowicie podzielą się tym kłopotem z innymi - ocenił.
"UE nie poradzi sobie z kryzysem emigracyjnym"
- Myślę, że o wiele ciekawsze jest pytanie, dlaczego Unia nie może sobie poradzić z kryzysem emigracyjnym i sobie nie poradzi. Potencjał, jak mówią demografowie, to jest kilkadziesiąt milionów ludzi z Afryki, z Azji, którzy są gotowi się przenieść do Europy. Widzimy, że to nie jest tak, że mieliśmy kryzys 2015 roku i potem już wszystko się zmieniło i przechodzimy do nowego stanu stabilizacji, tylko że to jest pewien proces historyczny o wymiarze epokowym. Wyobraźmy sobie te kilkadziesiąt milionów, które pojawi się w Europie (…). Ci, którzy uciekają na Lampedusę, to nie są jacyś prześladowani bojownicy o wolność (…), tylko to są ludzie, którzy w desperacji szukają lepszego życia. Zresztą nie szukają pracy najczęściej - oczywiście są zawsze wyjątki - tylko szukają dobrobytu w UE. Unia, żeby rzeczywiście działać w inny sposób, musiałaby podważyć swoje podstawy ideologiczne (…) ideologię, która legitymizuje instytucje europejskie, czyli uniwersalistyczny humanizm - podkreślał.
- Możemy się spodziewać, że te sceny z Lampedusy to są tylko zapowiedzi tego natłoku ludzi, szczególnie z Afryki, gdzie mamy oczywiście eksplozję demograficzną, ale też z Azji - dodał gość audycji.
REKLAMA
Posłuchaj
Posłuchaj
Zobacz również na i.pl: Fala komentarzy po spocie PiS o migrantach. „Tusk wpuści do Polski tylu nielegalnych imigrantów, ilu rozkażą mu Niemcy”
Wczoraj włoska premier Giorgia Meloni zapowiedziała w wystąpieniu telewizyjnym znaczne zaostrzenie środków walki z nielegalną migracją. Zapowiedziała, że dziś rząd wyda w tej sprawie specjalny dekret. Włoska premier zwróciła się także do przewodniczącego Rady Europejskiej o zorganizowanie w październiku szczytu w sprawie migracji. Chce na nim zaproponować zorganizowanie unijnej akcji morskiej w porozumieniu z państwami Afryki Północnej - akcji, której zadaniem będzie zablokowanie nielegalnych migrantów.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: prof. Zdzisław Krasnodębski
Data emisji: 18.09.2023
REKLAMA
Godzina emisji: 13.33
PR24/ka
Polecane
REKLAMA