Reparacje wojenne. Rzecznik IPN: dajemy Niemcom szansę na uregulowanie rachunku

2023-09-23, 16:03

Reparacje wojenne. Rzecznik IPN: dajemy Niemcom szansę na uregulowanie rachunku
Ruiny Warszawy po II wojnie światowej. Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

- Niemcy mają jedyną w swoim rodzaju okazję, aby raz na zawsze zakończyć spór o II wojnę światową i jej konsekwencje wobec Polski i Polaków. Dajemy im szansę, rachunek został wystawiony - mówił w Polskim Radiu 24 rzecznik IPN dr Rafał Leśkiewicz. 

Na początku sierpnia wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk skierował apel do samorządów o wsparcie dla działań rządu w ubieganiu się o odszkodowania wyrządzone przez niemiecką agresję i okupację w latach 1939-1945. Dotychczas uchwały ws. odszkodowań wyrządzonych w czasie wojny przyjęli m.in. radni Wielunia, Bochni, Grybowa, Lublina, Augustowa, Tarnowa, Zakopanego.

Reparacje. Racja stanu

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że coraz więcej środowisk mówi jednym głosem ws. reparacji wojennych. - Kwestia reparacji jest polską racją stanu. To rzecz niezwykle ważna nie tylko ze względu na politykę historyczną, ale w ogóle dla polskiej pamięci. Niemcy nigdy nie rozliczyli się ze swoich zbrodni, grabieży, gwałtów i mordów na okupowanych ziemiach polskich. Wymaga to uregulowania. Niemcy mają jedyną w swoim rodzaju okazję, aby raz na zawsze zakończyć spór o II wojnę światową i jej konsekwencje wobec Polski i Polaków. Dajemy im szansę, rachunek został wystawiony - powiedział dr Rafał Leśkiewicz.

Zobacz także w tvp.info: Polska żąda reparacji. Ich wartość to 1/3 PKB Niemiec w 2021 r. [WIDEO]

Precyzyjne wyliczenia

Zdaniem rzecznika IPN wyliczenia ws. repracji są spójne i precyzyjne. - Kwoty wynikają z gruntownych analiz źródłowych. Wskazują, ile Polska straciła nie tylko poprzez utratę potencjału ekonomicznego, ale także w związku z wymordowaniem elit, chłopów i pracowników. Rachunek na ponad 6 bilionów złotych jest do uregulowania - stwierdził rzecznik IPN.      

Posłuchaj

Dr Rafał Leśkiewicz gościem Tadeusza Płużańskiego (Temat dnia/Gość PR24) 21:35
+
Dodaj do playlisty

Raport o stratach wojennych

1 września 2022 roku zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną do strony niemieckiej, dotyczącą odszkodowań wojennych. Polska domaga się w niej m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych i zrekompensowania szkód.

Zobacz również w i.pl: Którym krajom Niemcy wypłaciły reparacje wojenne? Ostatnie raty spłacono w 2010 roku

3 stycznia br. MSZ przekazało, że resort dyplomacji RFN udzielił odpowiedzi na tę notę. Według rządu RFN, sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie.

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: dr Rafał Leśkiewicz (historyk, rzecznik IPN) 
Data emisji: 23.09.2023
Godzina emisji: 15.06

PR24/jt

Polecane

Wróć do strony głównej