"To miało nie ujrzeć światła dziennego". Europoseł PiS o przekładanych głosowaniach w PE

- Głosowania, w tym to dotyczące poważnych zmian w unijnych traktatach, zostały przełożone na później. Chodziło o to, żeby odbyły się po wyborach w Polsce, aby opinia publiczna nie dowiedziała się jak głosowali w tej sprawie eurodeputowani PO, PSL i Lewicy - powiedział w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Bogdan Rzońca.

2023-10-23, 16:10

"To miało nie ujrzeć światła dziennego". Europoseł PiS o przekładanych głosowaniach w PE
Bogdan Rzońca: niektóre głosowania w europarlamencie przekładano na czas po wyborach w Polsce . Foto: Shutterstock/Alexandros Michailidis; PR24

Elity europejskie, w tym przedstawiciele unijnych instytucji i większość europosłów, dążą do przeprowadzenia ogromnych zmian w traktatach dotyczących sposobu organizacji Unii Europejskiej. Ich wprowadzenie skutkowałoby większą integracją i prowadziłoby do powstania superpaństwa oraz do znacznego ograniczenia wielu kompetencji państw narodowych

Zdaniem gościa PR24 niektóre głosowania w Parlamencie Europejskim zostały przełożone na później - po terminie wyborów parlamentarnych w Polsce - aby opinia publiczna nie mogła poznać stanowiska w tej sprawie polityków z PO, PSL-u i Lewicy. 

"Ogromne zmiany w funkcjonowaniu UE"

- Tak się stało między innymi ze słynnym głosowaniem, które miało być 12 października przed wyborami w Polsce. Miało dotyczyć ono tak zwanego pogłębienia traktatów, czyli sytuacji, w której nastąpią ogromne zmiany w funkcjonowaniu Unii Europejskiej. To głosowanie zostało przełożone na 25 października - powiedział Bogdan Rzońca. 

Zobacz także na tvp.info: KE blokowała KPO politycznie. Zalewski: Wystarczy, że nam ufają

REKLAMA

- Gdyby to głosowanie się odbyło, gdyby były znane wyniki, wiedzielibyśmy, jak głosowali europosłowie Platformy Obywatelskiej, Lewicy i Polskiego Stronnictwa Ludowego. I widzielibyśmy, jakie mają prawdziwe zamiary i intencje - dodał eurodeputowany.

Jak zaznaczył, jest przekonany, że "głosowaliby tak, jak by im kazał niemiecki dyktat, czyli byłoby głosowanie na tak". - Tłumaczono by, że jest potrzebna reforma unijnych traktatów, że pewne rzeczy w Unii Europejskiej idą za wolno, że mniej kompetencji dla niektórych krajów to lepiej dla całej Wspólnoty. To miało nie wyjść na światło dzienne przed wyborami w Polsce - podsumował Bogdan Rzońca. 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

Posłuchaj

Bogdan Rzońca o planach federalizacji UE (Temat dnia/Gość PR24) 8:27
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Bogdan Rzońca (europoseł PiS)

Data emisji: 23.10.2023

REKLAMA

Godzina emisji: 15.15

bartos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej