"Sytuacja przypomina czarną noc stanu wojennego". Dorota Kania o listach proskrypcyjnych dziennikarzy "do zwolnienia"
- To, do czego doszło, stanowi zaprzeczenie idei demokracji. To jest wprowadzenie dyktatury w mediach - mówiła w Polskim Radiu 24 dziennikarka Dorota Kania. Na portalu wPolityce.pl ukazał się list otwarty kilkudziesięciu dziennkarzy, którzy sprzeciwiają się "czystkom" w mediach. Zapowiadają je przedstawiciele dotychczasowej opozycji.
2023-10-26, 17:00
"W czasie ostatnich dni ze strony przedstawicieli ugrupowań politycznych skupionych wokół Donalda Tuska oraz ich zaplecza medialnego padły bardzo niepokojące stwierdzenia. Dlatego apelujemy do wszystkich Polaków o zdecydowany opór wobec tego planu zniszczenia pluralizmu w mediach publicznych i prywatnych" - napisali w liście otwartym dziennikarze mediów publicznych i prywatnych.
"Noc stanu wojennego"
Wśród sygnatariuszy listu jest m.in. Dorota Kania, która zwróciła uwagę w Polskim Radiu 24, że nie jest to tylko apel do polityków. - Pokazujemy również stanowisko mediów sprzyjających opozycji. W ostatnich dniach, od wyborów, pokazują się np. w "Gazecie Wyborczej" listy proskrypcyjne, kogo należy zwolnić. Wymieniani są m.in. dziennikarze Polska Press jako "do zwolnienia". Mało tego, wpisy w mediach społecznościowych jednego z pracowników TVN wskazują na to, jak dalece posunięta jest nienawiść. Można przeczytać, że niektórzy dziennikarze nie powinni nigdzie znaleźć pracy. Sytuacja przypomina czarną noc stanu wojennego, gdy publikowano nazwiska dziennikarzy, którzy nie mogli wykonywać zawodu. Zastanawiam się, czy dojdzie do momentu, że pozbawi się nas prawa do wykonywania zawodu. To, co się dzieje, jest bardzo groźne. Wskazywanie na dziennikarzy Polskiego Radia, TVP, Polska Press, mówienie o mediach publicznych jako o "szkodniku", tego jeszcze nie było - powiedziała Dorota Kania.
Gość Polskiego Radia 24 podkreśliła, że każdy z Polaków ma wybór. - Może sobie wybrać stację radiową i telewizyjną, jaką chce, przeczytać dowolny portal. To, do czego doszło, stanowi zaprzeczenie idei demokracji. To jest wprowadzenie dyktatury w mediach - tłumaczyła Dorota Kania.
Posłuchaj
Pod listem podpisali się (w kolejności alfabetycznej): Michał Adamczyk, Goran Andrijanić, Wojciech Biedroń, Dominika Ćosić, Maria Dłużewska, Lidia Dudkiewicz, Marek Formela, Grzegorz Górny, Piotr Gursztyn, Jerzy Jachowicz, Agnieszka Kamińska, Jaromir Kwiatkowski, Paweł Kwieciński, Dorota Kania, Michał Karnowski, Jacek Karnowski, Piotr Kotomski, Elżbieta Królikowska-Avis, Jędrzej Lipski, Jakub Maciejewski, Lech Makowiecki, Wojciech Majsner, Miłosz Manasterski, Bernard Margueritte, Marzena Nykiel, Mariusz Pilis, Paweł Piszczek, Andrzej Potocki, Samuel Pereira, Marek Pyza, Anna Raczyńska, Wojciech Reszczyński, Arkadiusz Rogowski, Andrzej Rybałt, Aleksandra Rybińska, Piotr Samsik, Daniel Sawicki, Ewa Stankiewicz, Wojciech Surmacz, Przemysław Szymańczyk, Marcin Tulicki, Aleksander Wierzejski, Marcin Wikło, Bronisław Wildstein, Anna Zapert, Marcin Żminkowski, Janusz Życzkowski.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadzący: Paweł Zieliński
REKLAMA
Gość: Dorota Kania
Data emisji: 26.10.2023
Godzina emisji: 15.50
PR24
REKLAMA
Polecane
REKLAMA