Baza Poloników. Jak odnaleźć groby bliskich za granicą?

2023-11-01, 12:00

Baza Poloników. Jak odnaleźć groby bliskich za granicą?
W bazie polonika.pl znajduje się 16 985 kart nagrobków i 42 676 kart osobowych. Foto: Shutterstock/Zwiebackesser

- Baza jest otwarta dla każdego. Często dostajemy sygnały od osób, które właśnie dzięki naszej wyszukiwarce odnalazły groby swoich krewnych - mówił w Polskim Radiu 24 dr Bartłomiej Gutowski, historyk sztuki i redaktor naukowy portalu baza.polonika.pl (Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika).

Instytut Polonika, powołany przez Ministra Kultury, otacza opieką nekropolie pozostające poza granicami naszego kraju. Na 63 cmentarzach znajdujących się m.in. w Ukrainie, Łotwie, Francji, Rumunii czy w dalekiej Afryce zrealizowano projekty remontowo- konserwatorskie i inwentaryzatorskie przy polskich mogiłach.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że podstawą w poszukiwaniu polskich pomników na świecie jest wiedza, którą udało się zgromadzić przez dziesięciolecia. - Pierwsze prace dokumentacyjne zaczęto prowadzić jeszcze w XIX wieku, a zintensyfikowały się w latach 70. i 80. XX wieku, głównie na Zachodzie. Również za naszą wschodnią granicą pojawili się wtedy pierwsi badacze, którzy starali się dokumentować groby, nasze dziedzictwo za granicą - powiedział dr Bartłomiej Gutowski. - Dziś przede wszystkim wykonujemy szczegółowe fotografie nagrobków, spisujemy umieszczone inskrypcje, mierzymy i opisujemy wygląd, szukamy historycznych odniesień - dodał. Niektóre pomniki są tak cenne, że przenosi się je do świata wirtualnego.

W serwisie baza.polonika.pl znajduje się baza grobów i cmentarzy polskich poza granicami kraju, zawierająca katalog grobów i cmentarzy cywilnych, informacje o osobach pochowanych oraz katalog cmentarzy wojennych za granicą. Tworzenie tego ostatniego katalogu rozpoczęto w latach 90. XX wieku w Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, a obecnie jest on aktualizowany i rozwijany w Departamencie Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Miejsc Pamięci MKiDN. - Baza jest otwarta dla każdego. Często dostajemy sygnały od osób, które właśnie dzięki naszej wyszukiwarce odnalazły nagrobki swoich krewnych - tłumaczył dr Gutowski.

Posłuchaj

Dr Bartłomiej Gutowski gościem Grzegorza Frątczaka (Temat dnia/Gość PR24) 18:08
+
Dodaj do playlisty

Obecnie w bazie jest 16 985 kart nagrobków, 42 676 kart osobowych, w tym 19 415 osób spoczywających na 428 cmentarzach wojennych, ale ta liczba stale rośnie.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Grzegorz Frątczak

Gość: o. Marek Kotyński (redemptorysta, teolog)

Data emisji: 1.11.2023 

Godzina emisji: 10.40

PR24

Polecane

Wróć do strony głównej