CBA do likwidacji? Poseł KO: potencjał ludzki nie zostanie zmarnowany
- Jeżeli ktoś jest doświadczony, działa na rzecz państwa i przestrzega przepisów, to nie można go stracić. Wyszkolenie kolejnego funkcjonariusza jest kosztowne i zajmuje dużo czasu. Funkcjonariusze CBA, którzy przejdą do CBŚP, powinni mieć podobne uposażenia - mówiła w Polskim Radiu 24 poseł Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Piekarska.
2023-11-12, 14:38
10 listopada liderzy PO, PSL, Polski 2050 oraz Lewicy parafowali umowę koalicyjną. W 19. postanowieniu pierwszej części umowy zapisano, że Centralne Biuro Antykorupcyjne zostanie zlikwidowane, a jego zasoby i kompetencje przekazane do innych służb, m.in. do pionu zwalczania przestępstw korupcyjnych w Centralnym Biurze Śledczym Policji. "Dzięki temu wzmocniona będzie walka z korupcją, całkowicie porzucona przez poprzednią władzę" - czytamy w umowie.
Gość Polskiego Radia 24 podkreśliła, że nie dojdzie marnowania kompetencji. - Nie można stracić potencjału ludzkiego. Dobrzy funkcjonariusze przejdą do innych służb, które zajmują się tym samym. Głosowałam przeciwko powołaniu CBA, które dubluje kompetencje innych służb i jest niepotrzebne. Cieszę się, że zostanie zlikwidowane. Potencjał ludzki nie zostanie zmarnowany. Doświadczeni funkcjonariusze, którzy stosują się do przepisów prawa, zostaną przeniesieni do innych służb, jeśli tylko będą chcieli. Część z nich być może przejdzie na emerytury - powiedziała Katarzyna Piekarska.
- Jeżeli ktoś jest doświadczony, działa na rzecz państwa i przestrzega przepisów, to nie można go stracić. Wyszkolenie kolejnego funkcjonariusza jest kosztowne i zajmuje dużo czasu. Funkcjonariusze CBA, którzy przejdą do CBŚP, powinni mieć podobne uposażenia - dodała.
Jej zdaniem powinno przy tym obejść bez tzw. komisji weryfikacyjnej. - Taką komisję mieliśmy już w 1989 roku i wystarczy. Na pewno trzeba będzie się jednak przyjrzeć działalności CBA - podsumowała Katrzyna Piekarska.
REKLAMA
Posłuchaj
Umowa koalicyjna opozycji liczy 13 stron i 24 punkty ustaleń programowych. Dokument został przekazany mediom. Zapisano w nim m.in., że koalicja zamierza jak najszybciej doprowadzić do powrotu przewidywalności w systemie podatkowym, poprzez ustabilizowanie prawa i przywrócenie dialogu z organizacjami reprezentującymi pracodawców i związkami zawodowymi, a także poprzez wprowadzenie zasady minimum 6-miesięcznego vacatio legis dla zmian w prawie podatkowym. W umowie potwierdzono także "pilną potrzebę podwyżek dla nauczycieli, pracowników służby publicznej, w tym administracji, sądów i prokuratury". "Stosowne akty prawne zapewniające podwyżki zostaną przedłożone w ciągu pierwszych stu dni rządów" - zapowiedziano.
Czytaj także:
- Opozycja od lat chce likwidacji IPN-u. Instytut mówi o historii, której niektórzy się boją
- "Rotacja i likwidacja to jej główne założenia". Mariusz Błaszczak o umowie koalicyjnej
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadzący: Magdalena Złotnicka
REKLAMA
Gość: Katarzyna Piekarska (KO)
Data emisji: 12.11.2023
Godzina emisji: 13.06
PR24
REKLAMA
REKLAMA