Zapowiedzi likwidacji mediów publicznych. Hajdasz: chodzi o to, aby wszędzie był ten sam przekaz
- Ekipa pod wodzą PO zawsze sprzyjała komercji. Na sztandarach miała prywatyzację wszystkiego dookoła i przepychanie niekorzystnych rozwiązań dla społeczeństwa, jak np. ustawa wiatrakowa. Będą dążyć do tego, aby media publiczne przestały być realną konkurencją dla mediów komercyjnych - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Jolanta Hajdasz, szefowa Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
2023-12-05, 12:00
Hajdasz była pytana w Polskim Radiu 24 m.in. o zapowiedzi liderów dotychczasowej opozycji dotyczące reformy mediów publicznych oraz likwidacji Rady Mediów Narodowych.
Przejęcie
Gość Polskiego Radia 24 zwróciła uwagą, że należy rozróżnić przejęcie mediów publicznych przez ugrupowania związane z większością parlamentarną oraz zapowiedzi ich likwidacji. - Przejęcia można dokonać tylko zgodnie z prawem. Ustawami, ale nie uchwałami. Nie wolno niszczyć czegoś, co kiedyś może służyć innym. Istnieje odpowiedni tryb prawny, aby można było zmienić to, co oni uważają, że wymaga zmiany. Trudno, nie ma, że zaboli drugą stronę, bo tak ten system został skonstruowany. Chodzi o to, aby nie dewastować. Dzięki temu mamy rzeczywisty pluralizm i cieszymy się w Polsce ogromną wolnością słowa - powiedziała Jolanta Hajdasz.
Likwidacja
Jej zdaniem o wiele groźniejsze i bardziej realne są zapowiedzi likwidacji mediów publicznych. - Ekipa pod wodzą PO zawsze sprzyjała komercji. Na sztandarach miała prywatyzację wszystkiego dookoła i przepychanie niekorzystnych rozwiązań dla społeczeństwa, jak np. ustawa wiatrakowa. Będą dążyć do tego, aby media publiczne przestały być realną konkurencją dla mediów komercyjnych. Przyjrzyjmy się wynikom oglądalności. TVP1 i TVP2 są na pierwszych miejscach. Politycy dzisiejszej opozycji mają różnego rodzaju zobowiązania wobec mediów, które bezkrytycznie wspierały ich przez lata. Doszło do tego, że pod byle pretekstem wyprowadzały ludzi na ulice, choć tematy były naciągane. Chodzi o to, żeby media publiczne nie były realnym zagrożeniem dla mediów komercyjnych, które pokazują jedną stronę medalu - tłumaczyła.
- Media publiczne pełnią kontrolną funkcję w stosunku do organów sprawujących władzę. Poruszają bardzo ważne tematy dotyczące bezpieczeństwa i funkcjonowania państwa. Jakoś w telewizji TVN nie było materiałów na temat ustawy wiatrakowej. Media komercyjne milczą w sytuacji, gdy trzeba mobilizować opinię publiczną. Odwracana jest uwaga od realnych problemów - dodała Hajdasz.
REKLAMA
Posłuchaj
Rada Mediów Narodowych zgodziła się na dokonanie zmian w statutach Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Wnioskował o to minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Zgodnie ze zmianami "w razie otwarcia likwidacji likwidatorami są wszyscy członkowie Zarządu oraz kierownik komórki organizacyjnej Spółki zajmującej się obsługą prawną. W okresie likwidacji do składania oświadczeń w imieniu Spółki wymagane jest współdziałanie dwóch likwidatorów, w tym jednego będącego członkiem ostatniego Zarządu". Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański argumentował, że chodzi o to, aby interesy spółek były zapewnione i aby nikt nie mógł z zewnątrz działać na ich szkodę.
Więcej w nagraniu.
***
Tytuł audycji: Temat dnia/Gość PR24
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Jolanta Hajdasz
Data emisji: 5.12.2023
Godzina emisji: 10.06
REKLAMA
PR24
REKLAMA