Przyszłość Pauliny Hennig-Kloski? Ekspert: możemy być pewni, że nie zostanie ministrem

- Przyszły premier będzie chciał mieć bezpośredni kontakt i przełożenie na szczegóły polityki energetycznej. Te kwestie będą blisko Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. energetycznych i wiceprezes Instytutu Staszica Piotr Balcerowski. 

2023-12-08, 14:40

Przyszłość Pauliny Hennig-Kloski? Ekspert: możemy być pewni, że nie zostanie ministrem
Wiceprzewodnicząca Polski 2050 Paulina Hennig-Kloska na sali obrad Sejmu . Foto: PAP/Radek Pietruszka

Zgodnie z nieoficjalnymi doniesieniami poseł Polski 2050 Paulina Hennig-Kloska miała być odpowiedzialna w nowym rządzie Donalda Tuska za klimat i środowisko. Tymczasem to wokół niej skupiły się ostatnie dyskusje dotyczące ustawy wiatrakowej i zapisów w niej zawartych.

Gość Polskiego Radia 24 przyznał, że skala i liczba informacji na ten temat, które się pojawiły, spowodowała duże zamieszanie. - Do ostatniego dnia nie będziemy pewni, kto zostanie ministrem i będzie bezpośrednio odpowiadał za kwestie energetyczne. Możemy być natomiast pewni, że Paulina Hennig-Kloska nie zostanie ministrem klimatu. Nie będzie odpowiedzialna za politykę energetyczną w Polsce - powiedział Piotr Balcerowski. 

- Kwestie energetyczne, ze względu na transformację, urastają do bardzo strategicznego wymiaru. Przyszły premier będzie chciał mieć bezpośredni kontakt i przełożenie na szczegóły polityki energetycznej. Te kwestie będą blisko Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - dodał. 

Przepisy wprowadzane tylnymi drzwiami

Jego zdaniem w ostatnich dniach doszło do "niepożądanych" wydarzeń. - Do projektu ustawy mrożącej ceny energii i ciepła dołączone zostały elementy spoza głównej problematyki. Można odnieść wrażenie, że zmiany korzystne dla energetyki wiatrowej zostały wprowadzone tylnymi drzwiami. To było całkowicie niepotrzebne. W Polsce jest potrzebna dyskusja na temat wyzwań energetycznych, musi się odbywać w cywilizowanych warunkach, wszystkie strony powinny być wysłuchane. Dobrze się stało, że ustawa wiatrakowa nie będzie procedowana. Nowy rząd zajmie się w przyszłym roku wdrożeniem przepisów, które zdynamizują rozwój OZE w Polsce - podsumował Balcerowski.  

REKLAMA

Posłuchaj

Piotr Balcerowski gościem Antoniego Opalińskiego (Temat dnia/Gość PR24) 21:43
+
Dodaj do playlisty

Grupa posłów Polski 2050 i Koalicji Obywatelskiej wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy ws. wsparcia odbiorców energii. Największe kontrowersje budziły przepisy dotyczące wiatraków - zmniejszenie wymaganych odległości od zabudowy mieszkaniowej do 300 metrów w przypadku zabudowy wielorodzinnej i 400 metrów w przypadku zabudowy jednorodzinnej.

W związku z wątpliwościami oraz pojawiającymi się oskarżeniami o lobbing prokuratura wszczęła śledztwo. Zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożyli posłowie Jacek Ozdoba i Janusz Kowalski w imieniu Suwerennej Polski oraz Joanna Lichocka i Krzysztof Szczucki z klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości.

Więcej w nagraniu. 

REKLAMA

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Piotr Balcerowski (wiceprezes Instytutu Staszica)

REKLAMA

Data emisji: 8.12.2023

Godzina emisji: 13.06

PR24/jt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej