Fenomen WOŚP. Psycholog: wyłamuje się z badań nad zachowaniami prospołecznymi

2024-01-27, 10:08

Fenomen WOŚP. Psycholog: wyłamuje się z badań nad zachowaniami prospołecznymi
Przedmioty przeznaczone na licytację WOŚP, zaprezentowane podczas konferencji prasowej w Warszawie . Foto: PAP/Albert Zawada

- Już drugie pokolenie Polaków weźmie udział w WOŚP. Zwracają też uwagę medyczne cele, które zawsze są z wysokiej półki społecznej. Natomiast sumy, które wpływają, mają charakter rosnąco-rekordowy - mówił w Polskim Radiu 24 psycholog z Uniwersytetu SWPS prof. Paweł Boski.

Ponad 36 milionów złotych jest już na liczniku Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Orkiestra zacznie grać oficjalnie w niedzielę. Po raz pierwszy Finał WOŚP odbędzie się na błoniach PGE Narodowego w Warszawie.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że będzie to już 32. edycja WOŚP.  - Wiele osób będzie przekazywało datki ze swoimi dziećmi, a kiedyś robiło to, będąc dziećmi. Już drugie pokolenie Polaków weźmie udział w WOŚP. Zwracają też uwagę medyczne cele WOŚP, które zawsze są z wysokiej półki społecznej. Natomiast sumy, które wpływają, mają charakter rosnąco-rekordowy. W 1993 roku było to 3 mln złotych, a w 2023 roku ponad 243 mln złotych. Nawet przy uwzględnieniu zmian gospodarczych i inflacji wzrost 80-krotny jest imponujący - powiedział prof. Paweł Boski. 

- Fenomen WOŚP wyłamuje się z badań nad zachowaniami prospołecznymi. Zjawisko polega na powszechnym, podwyższonym dobrym nastroju. Nie jest tak w przypadku innych zachowań prospołecznych, w których bierzemy udział, gdyż ludzi cierpią. Najlepszym dowodem na to była  pomoc uchodźcom z Ukrainy, gdy trzeba było się angażować ze względy na głos serca i sumienia. Masowość WOŚP i zaangażowanie Polaków w pomoc Ukraińcom, to dwie różne rzeczy. Niewątpliwie łączy te sprawy przyczynienie się do zwiększenia dobra - dodał psycholog. 


Posłuchaj

Prof. Paweł Boski gościem Błażeja Prośniewskiego (Temat dnia/Gość PR24) 21:03
+
Dodaj do playlisty

 

Tegoroczny 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się w niedzielę, 28 stycznia pod hasłem: "Tu wszystko gra! OK! Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych". Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Błażej Prośniewski

Gość: prof. Paweł Boski (psycholog)  

Data emisji: 27.01.2024

Godzina emisji: 9.06

PR24

Polecane

Wróć do strony głównej