WOŚP zagra dla chorych na płuca. Lekarz: to daje niepowtarzalną szansę na wzrost świadomości

 - Choroby płuc to olbrzymi problem, ale pulmonologia to piękna, prestiżowa specjalizacja - powiedziała PAP dr n. med. Małgorzata Czajkowska-Malinowska, konsultant krajowy w dziedzinie chorób płuc. W jej ocenie finał WOŚP poświęcony tym schorzeniom daje niepowtarzalną szansę na wzrost świadomości.

2024-01-26, 07:04

WOŚP zagra dla chorych na płuca. Lekarz: to daje niepowtarzalną szansę na wzrost świadomości
Czajkowska-Malinowska: choroby płuc to olbrzymi problem, ale pulmonologia to piękna specjalizacja. Foto: Anna Gawlik/Halfpoint/Shutterstock.com

W ocenie dr n. med. Czajkowskiej-Malinowskiej choroby płuc są jednym z pięciu najistotniejszych problemów zdrowia publicznego. - To olbrzymi problem. Nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie - powiedziała ekspertka w rozmowie z PAP.

Konsultant krajowy w dziedzinie chorób płuc powiedziała, że w Polsce na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) choruje ponad 2 mln osób. To schorzenie może prowadzić do inwalidztwa oddechowego, rozwoju przewlekłej niewydolności oddychania i konieczności zastosowania przewlekłej tlenoterapii, wentylacji, przedwczesnego zgonu.

- Wiele osób w ogóle z pulmonologią nie kojarzy jednej z najpoważniejszych chorób, czyli raka płuca. To zabójca numer jeden pośród mężczyzn, a w woj. kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim kobiety częściej umierają na nowotwór płuca niż raka piersi. To, niestety, nowotwór numer 1 Polsce. Śmiertelność jest bardzo duża, a tylko ok. 20 procent chorych nadaje się do radykalnego leczenia operacyjnego. Do tego to nowotwór bardzo późno wykrywany - powiedziała dr n. med. Czajkowska-Malinowska.

Dodała, że połowa, a może i ponad połowa pacjentów pulmonologicznych, to chorzy na raka płuca. Mówiła także m.in. o włóknieniu płuc, chorobach śródmiąższowych płuc, gruźlicy, schorzeniach infekcyjnych, bakteryjnych, wirusowych, grzybiczych, przewlekłej niewydolności oddychania.

REKLAMA

"Pulmonologię to piękna dziedzina, o której zbyt mało wiadomo"

- O gruźlicy nie można zapominać, bo my jej w Polsce nigdy nie wyeliminowaliśmy do końca. Ona jest. Dodatkowo my jesteśmy murem oddzielającym Europę Wschodnią od Zachodniej w zakresie transmisji zakażenia. (...) W Polce prowadzony jest pilotażowy program leczenia gruźlicy wielolekoopornej. Taki program, na którym skorzystali uchodźcy z Ukrainy, ale i polscy pacjenci. Dostaliśmy nowoczesne leczenie, a zdyscyplinowani pacjenci mogą kontynuować leczenie w domu. Polska może być wzorem w leczeniu tego schorzenia - powiedziała dr n. med. Czajkowska-Malinowska.

Wspomniała także o bezdechu sennym, nocnym chrapaniu i szeregu możliwych powikłań kardiologicznych, które mogą spotkać pacjentów zaniedbujących takie objawy. - Objawem bezdechu sennego jest nadmierna senność dzienna, która może być przyczyną wypadków drogowych w wyniku zaśnięcia za kierownicą - uzupełniła.

Pulmonologię określiła mianem "pięknej dziedziny", o której zbyt mało wiadomo. Specjaliści w tej dziedzinie mają bardzo dużo możliwości diagnostycznych i terapeutycznych, ale jest ich bardzo niewielu. Średnia wieku lekarza pulmonologa w Polsce wynosi 58 lat.

Ekspertka przyznała, że jest niestety "luka pokoleniowa", a wielu młodych ludzi nie decyduje się na tę specjalizację, bo jest ona trudna. - Ja jednak wolę odwracać to myślenie, bo to specjalizacja piękna, prestiżowa - powiedziała.

REKLAMA

"Pulmonologia od lat jest niedoceniona i niedofinansowana"

Dr n. med. Czajkowska-Malinowska podkreśliła znacznie świadomości społecznej. - Aparatura oczywiście jest konieczna i niezbędna i każdy jej zakup jest na wagę złota. Dla mnie jednak finał WOŚP to coś więcej. My w tym czasie pokazujemy bowiem naszą ciekawą, wspaniałą specjalizację. Bez tego nie pobudzimy młodych ludzi, aby przyszli do tego zawodu, a on jest kluczowy w systemie ochrony zdrowia - oceniła.

Podkreśliła, że pulmonologia od lat jest niedoceniona, niedoszacowana, niezauważana i niedofinansowana. - Dlaczego lekarze nie chcą pójść na takie oddziały? Słyszą bowiem, że jest ciężko, ale to dlatego, że jest nas za mało. A specjalizacja jest jednak piękna i pozwala na bardzo szerokie spojrzenie na pacjenta. Pulmonolodzy są konieczni, potrzebni, niezbędni. Zdecydowana większość pacjentów w całym systemie ochrony zdrowia, na którymś etapie życia będzie wymagała specjalistycznego leczenia w zakresie chorób płuc - podsumowała.

Tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się pod hasłem: "Tu wszystko gra! OK! Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych". Finał 32. WOŚP odbędzie się w niedzielę 28 stycznia. 

Czytaj także:

dn/PAP

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej