Jest decyzja ws. modernizacji zapory. "Rosja zaplanowała działania destrukcyjno-dezinformacyjne"

- Wybory samorządowe będą preludium przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Rosja zaplanowała na ten czas działania destrukcyjno-dezinformacyjne. Ich elementy będą po kolei włączane - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Roland Artur Kozłowski z Uniwersytetu WSB Merito w Gdańsku.

2024-02-16, 13:05

Jest decyzja ws. modernizacji zapory. "Rosja zaplanowała działania destrukcyjno-dezinformacyjne"
Na 186 km granicy z Białorusią zbudowana została w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Foto: East News/Piotr Molecki

Premier Donald Tusk powiedział, że zarówno Polska, jak i Finlandia zdecydowały się na wzmocnienie zewnętrznych granic, aby przeciwdziałać nielegalnej migracji. Podczas wspólnej konferencji z premierem Finlandii Petterim Orpo szef polskiego rządu poinformował, że wraz z ministrem spraw wewnętrznych Marcinem Kierwińskim podjął decyzję o modernizacji polskiej zapory na granicy z Białorusią.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że ws. nielegalnego przekraczania granic niewiele się zmieniło. - Mamy do czynienia z próbą wykorzystania granicy polskiej i fińskiej przez Rosję, gracza, który w relacjach międzynarodowych próbuje destabilizować sytuację na Zachodzie. Ofiary tej gry są ściąganie z państw, gdzie sytuacja społeczno-ekonomiczna jest trudna. Nie chodzi przy tym o to, żeby znalazły raj na Ziemi. Mają destabilizować sytuację, w wybranych momentach,  w państwach graniczących z Rosją i Białorusią. Zbliżamy się do takich momentów. Wybory samorządowe będą preludium przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Rosja zaplanowała działania destrukcyjno-dezinformacyjne. Ich elementy będą po kolei włączane - tłuamczył prof. Roland Artur Kozłowski.

Posłuchaj

Prof. Roland Artur Kozłowski gościem Krzysztofa Grzybowskiego (Temat dnia/Gość PR24) 24:20
+
Dodaj do playlisty

Zapora na granicy

Na 186 km granicy z Białorusią została zbudowana w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest działająca na 206 km tzw. bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników.

REKLAMA

W listopadzie SG wybrała wykonawcę takiej zapory elektronicznej również na rzece Bug, wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Inwestycja będzie kosztowała 280 mln zł, to głównie środki unijne. Zabezpieczenia mają powstać na długości 172 km, planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz 1,8 tys. słupów kamerowych; centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.

Wizyta premiera Finlandii w Polsce

Petteri Orpo przybył do Warszawy z roboczą wizytą. Finlandia to najmłodszy członek Paktu Północnoatlantyckiego. Do Sojuszu przystąpiła w kwietniu ubiegłego roku. W poczekalni wciąż jest Szwecja, która czeka na zgodę Węgier w tym zakresie. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24 
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski 
Gość: prof. Roland Artur Kozłowski
Data emisji: 16.02.2024
Godzina emisji: 11.33

REKLAMA

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej