"To nie jest zbyt surowa kara". Ekspert o konfiskacie samochodu za jazdę po alkoholu

- Tak dla konfiskaty pojazdów. To nie jest zbyt surowa kara. Jako społeczeństwo próbujemy się wybronić przed ludźmi, którzy wsiadają pijani do samochodów i stanowią zagrożenie dla nas wszystkich - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert tematyki bezpieczeństwa ruchu drogowego Łukasz Zboralski z portalu brd24.pl. 

2024-03-10, 11:57

"To nie jest zbyt surowa kara". Ekspert o konfiskacie samochodu za jazdę po alkoholu
Zgodnie z nowymi przepisami samochód straci każdy kierowca, który będzie miał powyżej półtora promila alkoholu we krwi. Foto: Shutterstock/nikamo

Zgodnie z aktualnymi przepisami karą za jazdę pod wpływem alkoholu, od 0,2 do 0,5 promila we krwi, jest mandat w wysokości 2,5 tys. zł. W przypadku stężenia przekraczającego 0,5 promila mandat może wynieść już od 5 do 60 tys. zł. Niezależnie od liczby promili kierowca otrzyma także 15 punktów karnych. To maksymalna możliwa liczba punktów karnych za pojedyncze zdarzenie. 

Jednak od 14 marca zacznie obowiązywać nowelizacja Kodeksu karnego, która wprowadza konfiskatę pojazdów w przypadku tych kierowców, którzy we krwi mają ponad 1,5 promila alkoholu. Do tego pojazd będą mogli też stracić ci kierowcy, którzy spowodowali wypadek pod wpływem. Przepisy zakładają taką procedurę, że w przypadku zatrzymania nietrzeźwego kierowcy z wysokim stężeniem alkoholu policja dokonuje konfiskaty pojazdu na siedem dni. Następnie prokurator podejmuje decyzję o zabezpieczeniu, a w kolejnym kroku sąd orzeka jego przepadek na rzecz Skarbu Państwa.

Surowa kara

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 nie są to zbyt surowe kary. - Tak dla konfiskaty pojazdów. To nie jest zbyt surowa kara. Jako społeczeństwo próbujemy się wybronić przed ludźmi, którzy wsiadają pijani do samochodów i stanowią zagrożenie dla nas wszystkich - powiedział  Łukasz Zboralski.

Społeczne dobro

Jego zdaniem należy też zważyć społeczne dobro. - Co, jeśli nie odbierzemy komuś auta, kto ma już na koncie kilka sądowych zakazów, co w Polsce nie jest rzadkością, i ta osoba w końcu kogoś rozjedzie? Ta osoba zabierze czyjeś życie, dużo więcej, niż wynika to z utraty samochodu. Co jest lepsze? Żeby dana osoba więcej nie ryzykowała, nie jeździła po alkoholu i nie wyrządziła innym krzywdy niż utrata samochodu? - tłumaczył Zboralski.

REKLAMA

Posłuchaj

Konfiskata samochodu za jazdę po alkoholu. Nowe przepisy (Temat dnia/Gość PR24) 20:24
+
Dodaj do playlisty

W całym 2023 roku służby zanotowały ponad 90 tys. przypadków jazdy po alkoholu. Od 1 stycznia 2024 r. policja zatrzymała już blisko 13 tys. kierujących pod wpływem. 

Więcej w nagraniu. 

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzi: Łukasz Jakubowski

REKLAMA

Gość: Łukasz Zboralski (ekspert tematyki bezpieczeństwa ruchu drogowego)

Data emisji: 10.03.2024

Godzina emisji: 9.36

PR24

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej