Budynki będą niczym pralki i lodówki? Ekspert komentuje plany UE

- Mamy charakterystykę energetyczną przy pralkach czy lodówkach, dlaczego zatem nie mielibyśmy jej mieć w przypadku budynków? - pytał retorycznie w Polskim Radiu 24 Daniel Czyżewski, ekspert z Fundacji Polska z Natury, odnosząc się do unijnych planów dotyczących budownictwa zeroemisyjnego.

2024-04-03, 12:12

Budynki będą niczym pralki i lodówki? Ekspert komentuje plany UE
Dom zeroemisyjny w Grande-Synthe we Francji. Foto: MATTEIS/LOOK AT SCIENCES/Science Photo Library/East News

Unia Europejska planuje wprowadzić dyrektywę o charakterystyce energetycznej budynków. Założenie: od 2030 roku mają powstawać budynki zeroemisyjne.

- Jak najbardziej jest to możliwe. Natomiast wokół dyrektywy panuje chaos informacyjny. Może to wynika z tego, że zawiera ona bardzo dużo elementów. Ona rzeczywiście sporo zmieni w kontekście tego, jak będziemy charakteryzować i budować budynki za kilka czy kilkanaście lat - powiedział Daniel Czyżewski.

Gość Polskiego Radia 24 zauważył, że "samo wdrożenie charakterystyki energetycznej jest działaniem pozytywnym. - Musimy mieć świadomość, ile energii zużywają budynki, w jakim są stanie itd. Mamy charakterystykę energetyczną przy pralkach czy lodówkach, dlaczego zatem nie mielibyśmy jej mieć w przypadku budynków, które są ważniejsze, większe... - kontynuował.

Polska. Milion budynków do renowacji do 2033 r.

Ekspert, zapytany o termin wprowadzenia tych zmian, odparł: - Wiele terminów z tej dyrektywy wydaje się mało realnych. Nie chodzi tylko o kwestię budowy zeroemisyjnych budynków, ale też np. o nakaz renowacji aż 16 proc. budynków, które są w najgorszym stanie i najmniej efektywne energetycznie, do 2030 roku. Z kolei 26 proc. takich budynków - do 2033 roku. Te cele wydają się mało realne - zaznaczył.

REKLAMA

Daniel Czyżewski dodał, że w przypadku Polski mowa jest o renowacji miliona budynków do 2033 roku. - Śmiem wątpić, że to się uda. Pewnie czekają nas zmiany terminów - ocenił.

Wampiry energetyczne

Gość PR24 nadmienił, że w naszym kraju najmniej efektywne energetycznie są domy jednorodzinne i to one w pierwszej kolejności zostaną poddane renowacji.

- Stanowią 90 proc. budynków mieszkalnych. Mieszka w nich połowa Polaków. Budynki z najniższej klasy energetycznej, czyli G, zużywają rocznie więcej niż 531 kilowatogodzin na metr kwadratowy. To są wampiry energetyczne, które należy zmodernizować. Oczywiście są na to środki unijne i państwowe - dodał.

Więcej w nagraniu.

REKLAMA


Posłuchaj

Daniel Czyżewski z Fundacji Polska z Natury gościem Polskiego Radia 24 (Temat dnia / Gość PR24) 17:35
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także:

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Małgorzata Żochowska 

Gość: Daniel Czyżewski (Fundacji Polska z Natury)

REKLAMA

Data emisji: 03.04.2024

Godzina emisji: 10.12

PR24/łl/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej