"Sukces jest złudny", "kurs jest właściwy". Niemieckie media komentują politykę klimatyczną rządu

Spadek emisji CO2 w Niemczech do 2030 roku będzie większy niż zakładano. Na ogłaszanie sukcesu polityki klimatycznej jeszcze za wcześnie - komentuje niemiecka prasa, którą cytuje portal dw.com. 

2024-03-16, 10:50

"Sukces jest złudny", "kurs jest właściwy". Niemieckie media komentują politykę klimatyczną rządu
Niemiecka polityka klimatyczna. "Sukces jest złudny". Foto: Shutterstock/engel.ac

"Nie ma wątpliwości, że w 2023 r. Niemcy osiągnęły najlepszy bilans klimatyczny od dłuższego czasu. Emisje spadły do poziomów niespotykanych od 1990 r., a szacunki wskazują nawet, że cel klimatyczny na 2030 r. jest w zasięgu ręki. Jesteśmy na dobrej drodze, a przynajmniej tak się wydaje" - pisze w sobotę dziennik "Sueddeutsche Zeitung".

Niemiecka polityka klimatyczna. "Sukces jest złudny"

Jednak - dodaje - to wszystko nie jest takie proste. "Sukces jest złudny. Ponieważ największa część w tym bilansie przypada na elektrownie. Spala się w nich coraz mniej węgla, co częściowo wynika z tańszego gazu, boomu na zieloną energię elektryczną i importu energii elektrycznej" - zauważa gazeta. "Niestety, obliczenia te ukrywają fakt, że w jednym obszarze praktycznie nic się nie dzieje: w transporcie. Samochody spaliły w zeszłym roku więcej paliwa. Jadą bez hamulca w złym kierunku" - ocenia "Sueddeutsche Zeitung".

Przestrzega, że "byłoby zatem dramatycznym błędem, gdyby koalicja spoczęła na laurach". Bowiem gdy nie będzie już możliwości ograniczenia emisji w sektorze energii i w przemyśle, to nie da się już nadrobić zaniedbań w sektorze transportu. "Każdy, kto dziś nie zacznie myśleć o ograniczeniach prędkości, zmianach w ruchu drogowym i anulowaniu dotacji, jutro będzie miał problem" - pisze dziennik z Monachium.

Gazeta "Nuernberger Zeitung", którą również cytuje portal dw.com, pisze, że najnowsze liczby dotyczące emisji CO2 "wyglądają dobrze również dlatego, że przemysł, szczególnie budownictwo cierpi na brak zamówień, mniej się produkuje i mniej zanieczyszczeń emituje się do powietrza". "Kto teraz uważa, że mniejszy wzrost gospodarczy jest rozwiązaniem, by uratować klimat, ten jest w błędzie. Mniejszy wzrost gospodarczy prowadzi tylko do mniejszych wysiłków, mniejszych innowacji. A właśnie innowacje techniczne potrzebne są do tego, by wzrost nie następował kosztem klimatu" - ocenia dziennik z Norymbergi, cytowany przez portal dw.com.

REKLAMA

"Kurs, jaki obrał niemiecki rząd, jest właściwy"

Według "Rhein-Zeitung" najnowszy bilans klimatyczny pokazuje, że "kurs, jaki obrał niemiecki rząd, jest właściwy". "Niemcy mogą wypełnić swoje cele klimatyczne do 2030 roku, jeżeli ta ścieżka będzie kontynuowana. Możliwe, że dopuszczalne ilości emisji, mierzone na podstawie postawionych sobie celów, nie zostaną przekroczone. To jest sygnał, który brzmi optymistycznie. I nie powinien być dezawuowany poprzez bezpodstawne katastroficzne wizje, że dekarbonizacja prowadzi do rzekomej deindustrializacji kraju" - pisze gazeta z Koblencji.

Dodaje, że "bez ochrony klimatu gospodarka i całe nasze społeczeństwo będzie cierpieć znacznie bardziej na dłuższą metę". "Tylko więcej ochrony klimatu może zapewnić dobrobyt i wolność. Aby osiągnąć ten nadrzędny cel, na świecie jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia" - ocenia "Rhein-Zeitung".

Czytaj więcej:

dw.com/nt

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej