Zmiana klimatu wpłynie na polskie lasy. Prof. Zych wskazuje możliwe konsekwencje

2024-03-11, 19:35

Zmiana klimatu wpłynie na polskie lasy. Prof. Zych wskazuje możliwe konsekwencje
Gość Polskiego Radia przekonuje, że zmiany klimatu mają wpływ na florę. Foto: MDPLUS/ Shutterstock

Wraz z ociepleniem klimatu czeka nas zmiana szaty roślinnej - alarmują naukowcy. Nie stanie się to w perspektywie lat, to długi proces związany z tym, że rośliny nie migrują tak szybko jak zwierzęta, ale formacje roślinne będą coraz częściej narażone na gwałtowne zmiany - przekonywał w Polskim Radiu 24 botanik prof. Marcin Zych. 

Zmiany w polskiej szacie roślinnej już możemy zaobserwować - powiedział w Polskim Radiu 24 botanik prof. Marcin Zych.

- Różnego rodzaju kłopoty dotykające polskich lasów są związane ze zmianą klimatu. Pewne gatunki zaczynają tracić swoje optima klimatyczne w Polsce, zaczynają się wycofywać. Ich populacje są coraz słabsze, mniej liczne, i bardziej narażone na patogeny. W efekcie takich zmian pojawiają się u nas gatunki dotychczas nienotowane, rzadkie, które zaczną za jakiś czas grać główną rolę - mówił ekspert. 

W ocenie gościa "Zmiany klimatu", Polską florę czeka przebudowa lasów. Zaznaczył, że "z całą pewnością, jeśli chodzi o polskie lasy, czeka nas utrata sztandarowych gatunków, jak sosna i świerk - wskazał prof. Marcin Zych. Wskazał, że według prognoz "za kilkadziesiąt lat, z większości obszaru Polski zaczną znikać sosny i świerki", za to więcej będzie dębów i buków. - To gatunku liściaste staną się lasotwórczymi - wyjaśnił prof. Marcin Zych. 

W rozmowie więcej o tym, jakie jeszcze gatunki mogą pojawić się w Polsce w następstwie zmian klimatycznych, a także jakie będzie to miało konsekwencje dla naszego codziennego życia. Gość Polskiego Radia 24 zdradza także, czy w Polsce na dobre zadomowią się... palmy. Zachęcamy do wysłuchania rozmowy. 

W audycji także Ekoserwis - przegląd najważniejszych wydarzeń ze świata ekologii.

Więcej w nagraniu


Posłuchaj

Prof. Marcin Zych o wpływie zmian klimatu na roślinność Polski ("Zmiana klimatu"/ PR24) 22:53
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj także: 

***

Audycja: "Zmiana klimatu"

Prowadzący: Marta Hoppe

Gość: prof. Marcin Zych (botanik, Dyrektor Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 11.03.2024

Godzina emisji: 19.06


Polskie Radio 24/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej