Sprawa aborcji. Prof. Andrzej Zoll: wyrok TK z 2020 roku nie ma ważności prawnej

2024-04-11, 11:00

Sprawa aborcji. Prof. Andrzej Zoll: wyrok TK z 2020 roku nie ma ważności prawnej
Były prezes TK i były rzecznik praw obywatelskich prof. Andrzej Zoll . Foto: Tomasz Gzell/PAP

- Cały tzw. Trybunał Konstytucyjny został uformowany niezgodnie z konstytucją. Trzy osoby, które orzekały i orzekają, nie są sędziami w tym składzie. Jeśli w sądzie orzeka ktoś, kto nie jest sędzią, to orzeczenie nie ma znaczenia prawnego - mówił w Polskim Radiu 24 były prezes TK prof. Andrzej Zoll.  

Sejm zajmie się w czwartek czterema projektami dotyczącymi przepisów aborcyjnych. Projekty złożyły: Koalicja Obywatelska, Lewica i Trzecia Droga. Ostatni z projektów odwraca zaostrzający prawo wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku. 

Trybunał Konstytucyjny orzekł wtedy o niekonstytucyjności przepisów dotyczących aborcji w przypadku ciężkiego upośledzenia płodu. Zanegował tym samym wypracowany w latach 90. XX wieku kompromis aborcyjny. Orzeczenie zapadło większością głosów. Zdanie odrębne złożyło dwóch sędziów - Piotr Pszczółkowski i Leon Kieres. 

Gość Polskiego Radia 24 przyznał, że podziela stanowisko przyjmowane przez Trzecią Drogę. - Wyrok Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej nie ma ważności prawnej. Orzeczenie zostało wydane przez skład niezgodny z konstytucją. Cały tzw. Trybunał Konstytucyjny został uformowany niezgodnie z konstytucją. Trzy osoby, które orzekały i orzekają, nie są sędziami w tym składzie. Jeśli w sądzie orzeka ktoś, kto nie jest sędzią, to orzeczenie nie ma znaczenia prawnego - powiedział prof. Andrzej Zoll.  

Zwrócił też uwagę na drugi formalny argument przemawiający za nieuznaniem tego orzeczenia. - Posiedzenia Trybunału Konstytucyjnego prowadziła osoba, która nie jest prezesem. Julia Przyłębska nie została powołana przez prezydenta zgodnie z konstytucją - dodał były prezes TK.

Posłuchaj

Prof. Andrzej Zoll gościem Małgorzaty Żochowskiej (Temat dnia) 8:33
+
Dodaj do playlisty

Aborcja. Cztery projekty w Sejmie 

Projekt autorstwa Trzeciej Drogi zakłada możliwość przerwania ciąży tylko w trzech sytuacjach: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia kobiety, występuje duże prawdopodobieństwo ciężkich i nieodwracalnych wad płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy zachodzi podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. Jest to powrót do tak zwanego kompromisu aborcyjnego sprzed wyroku TK. Politycy TD zapowiedzieli też wniosek dotyczący referendum w tej sprawie.

Dwa projekty dotyczące aborcji złożyła Lewica: jeden z nich częściowo depenalizuje aborcję i pomoc w niej, drugi umożliwia przerwanie ciąży do końca 12. tygodnia jej trwania.

Zgodnie z projektem grupy posłów klubu Koalicji Obywatelskiej kobieta w ciąży ma prawo do świadczenia zdrowotnego w postaci przerwania ciąży w okresie pierwszych 12 tygodni jej trwania.

Więcej w nagraniu.

* * * 

Audycja: Temat dnia

Prowadząca: Małgorzata Żochowska

Gość: prof. Andrzej Zoll (były prezes Trybunału Konstytucyjnego)

Data emisji: 11.04.2024

Godzina emisji: 09.33

wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej