Sędzia Trybunału Stanu: KRRiT powinna przekazać środki mediom publicznym
- Obowiązek dokonania podziału środków pomiędzy organy publicznej radiofonii i telewizji nakłada ustawa. Koncentrowanie się na tym, że nie wiadomo, z perspektywy KRRiT, kto jest aktualnie uprawniony do prowadzenia spraw spółki, nie stawi podstawy do tego, aby nie realizować ustawowego obowiązku - mówił w Polskim Radiu 24 prezes Naczelnej Rady Adwokackiej i członek Trybunału Stanu Przemysław Rosati.
2024-04-11, 12:38
Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz poinformował, że rozważa skierowanie wniosku do parlamentu o Trybunał Stanu dla przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego, który nie przekazał Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu środków należnych z abonamentu radiowo-telewizyjnego.
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 Maciej Świrski nie ma podstaw do tego, aby nie przekazywać spółkom pieniędzy z abonamentu. - Sam fakt, kto aktualnie jest uprawniony do reprezentowania danej spółki nie stanowi podstawy do tego, aby nie realizować przepisów ustawy o KRRiT. Obowiązek dokonania podziału środków pomiędzy organy publicznej radiofonii i telewizji nakłada ustawa. Koncentrowanie się na tym, że nie wiadomo, z perspektywy KRRiT, kto jest aktualnie uprawniony do prowadzenia spraw spółki, nie stawi podstawy do tego, aby nie realizować ustawowego obowiązku. Te pieniądze nie są przekazywane do ręki likwidatorowi danej spółki, ale trafiają na rachunki spółek, które istnieją. To, jaki jest ich aktualny stan prawny, czy są postawione w stan likwidacji, nie ma żadnego znaczenia. Fakt, że doszło do zmian prawnych, nie oznacza, że Polskie Radio 24 nie nadaje. Nadaje, jesteśmy tego dowodem - mówił Przemysław Rosati.
Delikt konstytucyjny
Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej i członek Trybunału Stanu przypomniał też, że pod kognicję TS podpadają członkowie KRRiT, gdy dopuszczają się deliktu konstytucyjnego. - Chodzi o naruszenie konstytucji lub ustawy, ale takie naruszenie, które nie jest przestępstwem. Niewykonanie obowiązków nałożonych na członków KRRiT to klasyczna sytuacja, która powinna być raczej analizowana przez pryzmat art. 231 Kodeksu karnego, przestępstwa polegającego na przekroczeniu uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariusza publicznego. W tej płaszczyźnie powinniśmy poddawać analizie czynności podjęte przez KRRiT. W tym przypadku trudno znaleźć podstawę do deliktu konstytucyjnego. TS zajmuje się rozstrzyganiem w sprawach, które są klasycznymi przestępstwami, ale tylko w przypadku gdy dotyczy to prezydenta, premiera i członków rady ministrów. W pozostałych wypadkach zajmuje się tylko odpowiedzialnością konstytucyjną - tłumaczył Rosati.
Posłuchaj
Sąd wpisał do Krajowego Rejestru Sądowego decyzję o postawieniu w stan likwidacji Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia. Likwidator TVP Daniel Gorgosz wezwał przewodniczącego KRRiT do zapłaty wpływów z opłat abonamentowych, a likwidator Polskiego Radia Paweł Majcher powiedział, że dotychczasowe działania KRRiT ws. abonamentu są bezprawne. Przewodniczący KRRiT nie zamierza odpowiadać na wezwanie likwidatora TVP. Pieniądze z abonamentu mają trafić wkrótce do depozytu sądowego.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Temat dnia
Prowadząca: Małgorzata Żochowska
REKLAMA
Gość: Przemysław Rosati
Data emisji: 11.04.2024
Godzina emisji: 10.33
wmkor
REKLAMA
REKLAMA