Edukacja dla bezpieczeństwa. Ppłk Przepiórka o pomyśle MON

2024-04-21, 11:37

Edukacja dla bezpieczeństwa. Ppłk Przepiórka o pomyśle MON
Zajęcia w ramach "Edukacji z wojskiem" ruszą już 6 maja. Foto: X/@MON_GOV_PL

- Mam nadzieję, że program szkolenia i zagadnienia, które będą omawiane, da uczniom wiedzę niezbędną do przetrwania w burzliwych czasach - powiedział w Polskim Radiu 24 ppłk Krzysztof Przepiórka oceniając nowe plany MON. Zwrócił uwagę, że nie tylko dzieciom przyda się szkolenie z bezpieczeństwa. - Musimy odrobić lekcje jako osoby dorosłe mające pod opieką bliskich, jakie mamy narzędzia do tego, by przetrwać, bo to jest nasze główne zadanie - dodał.

Ministerstwo Obrony Narodowej włącza się w "Edukację z wojskiem" - sześciotygodniowy program edukacyjno-obronny polegający na przeprowadzeniu przez żołnierzy Wojska Polskiego specjalnie przygotowanych szkoleń w polskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.

Jego głównym celem i założeniem jest podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz kształtowanie podstawowych nawyków i umiejętności z zakresu obrony i ochrony ludności a także zachowania w sytuacjach kryzysowych. 

- Wreszcie coś zostało rozwiązane systemowo - ocenił w Polskim Radiu 24 ppłk Krzysztof Przepiórka, współzałożyciel jednostki specjalnej GROM, plany resortów edukacji i obrony. - Mam nadzieję, że program szkolenia, zagadnienia, które będą omawiane, da im wiedzę niezbędną do przetrwania w burzliwych czasach - dodał. 

Podkreślił jednak, że niezbędne jest też przeszkolenie nauczycieli w zakresie bezpieczeństwa, będą oni bowiem "naturalnymi liderami" w razie sytuacji niebezpiecznej i to oni będą podejmować decyzje. 

Reakcja na zagrożenia. Współzałożyciel GROM wskazuje kluczową wiedzę

Gość "Tematu dnia" podkreślił wagę szkolenia medycznego w przygotowaniu do sytuacji kryzysowych. - Musimy umieć pomóc sobie samym, musimy umieć pomóc naszym bliskim - tłumaczył. Dalej wskazał na umiejętność rozpoznawania zagrożenia, reagowania na nie i odpowiednie działania - sposoby ucieczki przed niebezpieczeństwem lub przygotowania "bastionu" w razie, gdy uciec nie można.

Dopiero na końcu mówił o "niepozwalaniu na egzekucję" zagrożenia. Wskazał na sceny z zamachu terrorystycznego w Moskwie, gdy ludzie, uciekając, zachowywali bierność wobec napastników. Zaznaczył, że zagrożenie może wiązać się nie tylko z wojną, ale też np. z atakami nożowników w galeriach handlowych, czy uczestnictwem w wypadku samochodowym.

- Musimy odrobić lekcje jako osoby dorosłe mające pod opieką bliskich - czym dysponujemy, jakie mamy narzędzia do tego, by przetrwać, bo to jest nasze kluczowe zadanie; czy mamy narzędzia, umiejętności do tego. Po takim researchu będziemy wiedzieli, z czego trzeba się doszkolić - tłumaczył ppłk Krzysztof Przepiórka.

Więcej w nagraniu: 


Posłuchaj

Ppłk Krzysztof Przepiórka ocenia plany resortu dotyczące szkoleń przeprowadzanych w szkołach przez żołnierzy ("Temat dnia"/ Polskie Radio 24) 24:47
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj także: 

Edukacja z wojskiem. Jak będą wyglądać zajęcia?

Szkolenia "Edukacja z wojskiem" w ciągu trzech lekcji połączą teorię i praktykę. Będą zawierały treści z obszarów: wojskowości, obronności, bezpieczeństwa, pomocy medycznej oraz obrony cywilnej. Uczniowie zapoznają się m.in. z zasadami alarmowania, sposobami szukania i wzywania pomocy, podstawami ewakuacji i schronienia oraz nawykami udzielania pomocy. Wojskowi szkoleniowcy przeprowadzą zajęcia w szkołach – w klasach, na boiskach i skwerach szkolnych. Ich nadrzędnym założeniem jest przekazanie wiedzy i umiejętności w sposób ciekawy, praktyczny.

- Od przedszkolaka do seniora każdy z nas musi być gotowy na różne wyzwania. Nie brakuje sytuacji zagrożenia każdego dnia, a są nimi także klęski żywiołowe, kryzysy, różnego rodzaju stany zagrożenia, wypadki. To wszystko dotyka nas gdziekolwiek jesteśmy. Szkoła jest po to, by dawać uczniom niezbędną wiedzę i umiejętności, także wobec sytuacji zagrożenia - powiedział wicepremier minister obrony narodowej Władysław Kosiniak – Kamysz.

[ZOBACZ TAKŻE] Senator KO Grzegorz Schetyna gościem Polskiego Radia: 

***

Audycja: "Temat dnia"

Prowadzący: Błażej Prośniewski

Gość: ppłk Krzysztof Przepiórka (współzałożyciel jednostki specjalnej GROM)

Data emisji: 21.04.2024

Godzina emisji: 9.36


Polskie Radio 24, PAP, IAR/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej