Jak bezpiecznie dojechać na majówkę? O tym trzeba pamiętać

Jak co roku na majówkę ruszą tysiące Polaków. Wielu z nas wybierze się w podróż samochodem, a ładna pogoda zachęca do szybszej jazdy. - Podczas wyjazdu na majówkę, przy pięknej pogodzie, oprócz tego, że jeździmy zdecydowanie szybciej i pokonujemy dłuższe dystanse, jesteśmy też narażeni na zmęczenie i zaśniecie za kierownicą, którą są niedocenianymi przyczynami zdarzeń drogowych - mówił  Polskim Radiu 24 ekspert ds. ruchu drogowego i były policjant Marek Konkolewski.

2024-04-27, 12:38

Jak bezpiecznie dojechać na majówkę? O tym trzeba pamiętać
Konkolewski: zmęczenie i zaśniecie za kierownicą są niedocenianymi przyczynami zdarzeń drogowych. Foto: Jack Frog/Shutterstock

Jedną z najważniejszych kwestii podczas podróży samochodem, i to bez względu na to, jak długo trwa, jest zachowanie rozsądku i uwagi.  - Majowe słońce, proste odcinki drogi, sucha nawierzchnia. Czujemy się bardziej rozluźnieni i jeździmy szybciej, a jazda szybka to jazda niebezpieczna - przypominał Marek Konkolewski.

Pogoda i zmęczenie 

Kierowcy powinni również wziąć pod uwagę warunki pogodowe. - W okresie jesienno-zimowym jezdnie są śliskie, często pada deszcz i śnieg. Doceniamy za pomocą wzroku groźnego przeciwnika, jakim jest aura. Włącza się czerwona lampka, jeździmy wolniej i bezpieczniej. W tym okresie nie wybieramy się też w długie podróże. Rzadko zdarza się, że ktoś za jednym razem pokonuje trasę ze Szczecina do Zakopanego lub z Poznania do Olsztyna. Na majówkę, przy pięknej pogodzie, oprócz tego, że jeździmy zdecydowanie szybciej i pokonujemy dłuższe dystanse, jesteśmy też narażeni na zmęczenie i zaśniecie za kierownicą, którą są niedocenianymi przyczynami zdarzeń drogowych. Po 2-3 godzinach jazdy warto więc na chwilę się zatrzymać, zrobić sobie nawet 30-minutową przerwę. To jest podstawa - tłumaczył ekspert ds. ruchu drogowego. 

Rola pasażerów

Być może zabrzmi to paradoksalnie, ale niewskazany jest ciężkostrawny posiłek przed takim wyjazdem. - Narazi nas na ryzyko zaśnięcie przed kierownicą. Wystarczy lekki posiłek, trzeba dużo pić, zatrzymywać się i odpoczywać. W samochodzie będą też pasażerowie, którzy w razie potrzeby powinni być policjantami ruchu drogowego i czasami zwrócić uwagę kierowcy, który wyprzedza na trzeciego, jedzie szybko i ignoruje ograniczenia prędkości - podsumował Konkolewski.


Posłuchaj

Ekspert ds. ruchu drogowego Marek Konkolewski gościem Piotra Węża (Temat dnia) 24:27
+
Dodaj do playlisty

Dla niektórych weekend majowy w tym roku może trwać nawet tydzień. Pamiętajmy, że prowadzenie auta jest też procesem intelektualnym, trzeba myśleć i przewidywać zachowania innych kierowców oraz pieszych. 

REKLAMA

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia

Prowadzący: Piotr Wąż

REKLAMA

Gość: Marek Konkolewski (były policjant, ekspert ds. ruchu drogowego)

Data emisji: 27.04.2024

Godzina emisji: 10.33


Polskie Radio 24

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej