Nowe zasady wystawiania recept rocznych. Kosikowski: to korzyści dla pacjentów i lekarzy
- Niewielu pacjentów wie, że jeśli otrzymają lek podczas wizyty prywatnej, to jeśli płacą składki, należy im się refundacja za lek, o ile mają chorobę, która uprawnia do tego, by dostać leki taniej. Jeśli w życie wejdzie automatyczna refundacja, ten problem wreszcie się rozwiąże - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Kosikowski, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Lekarskiej.
2024-04-29, 12:35
Niebawem, 8 maja, mija okres przejściowy, w którym lekarze mogli wystawiać tzw. recepty roczne (obejmujące leki na co najmniej 120 dni) równolegle w dwóch systemach, dotychczasowym, jak i nowym, wykorzystującym system informatyczny P1, który oblicza ilość przepisanego leku, jaką należy wydać pacjentowi w aptece.
Refundację wyliczy system
Jakub Kosikowski wyjaśniał, że oznacza to nałożenie na lekarza nowych obowiązków w przypadku wystawiania recept obejmujących dłuższe leczenie. Dzięki systemowi Ministerstwo Zdrowia otrzyma informację, ile wydaje się leków i jak ma je przyjmować pacjent. - Jest to potrzebne do systemu automatycznej refundacji, który tworzy Ministerstwo Zdrowia, a który my konsultujemy, tak by to nie od lekarza i jego widzimisię zależało, czy i jaką otrzymamy refundację - wyjaśniał gość audycji, przypominając, że niektóre leki mają wiele poziomów refundacji.
- Tu chodzi o ochronę pacjentów, ale też o to, by lekarze nie płacili kar, ponieważ się pomylili przy wystawianiu recept. Jest to biurokracja, ale dzięki temu mamy zdjąć z lekarzy inną biurokrację, wystawianie refundacji i ustalanie przez lekarza, czy pacjentowi nie należy się tańszy lek. Chcemy uniknąć sytuacji, w których pacjentom lek za szybko się kończy lub będą go mieli za dużo. Ma to także spowodować, że pacjenci nie będą zostawali z drogimi lekami, jeśli należą się im inne taniej - wyjaśniał Kosikowski.
Posłuchaj
Blokada części recept miała obowiązywać od początku kwietnia 2024 r., jednak termin ten przesunięto, aby dać pacjentom więcej czasu na wykupienie przepisanych leków.
REKLAMA
Zmiany dotyczą przepisów art. 96a ust. 7ab ustawy Prawo farmaceutyczne. Celem nowych regulacji było przeniesienie obowiązku wyliczania ilości wydawanego leku, środka spożywczego lub wyrobu medycznego z osoby realizującej receptę na system informatyczny.
* * *
Audycja: Temat dnia
Prowadząca: Małgorzata Żochowska
REKLAMA
Gość: Jakub Kosikowski, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Lekarskiej
Data emisji: 29.04.2024
Godzina emisji: 11.09
PR24/ka/wmkor
REKLAMA
REKLAMA