Przeszukanie w domu Daniela Obajtka. Makowiecki: porażająca skala nadużyć
- Nie jest powiedziane, że nie powstanie komisja ds. Orlenu, może się okazać, że tam też byli głęboko "umoczeni" politycy. Trudno sobie wyobrazić, żeby prezes Obajtek samodzielnie dokonał takich transakcji, z takimi nadużyciami finansowymi. Pytanie jest jeszcze jedno: gdzie są te pieniądze, kto z nich korzysta - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Makowiecki, politolog.
2024-04-30, 14:50
Prokuratura potwierdza, że przeszukała nieruchomości należące do byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka. Przeszukania przeprowadzono w postępowaniu dotyczącym fuzji Orlenu i Lotosu, jednym z trzech, jakie prowadzone są w sprawie spółki Orlen.
Jak powiedział prokurator krajowy Dariusz Korneluk, przeszukań dokonano zarówno u prezesa Orlenu, jak i całej kadry zarządzającej. Poinformował też, że śledczy zaplanowali kolejne czynności w tej sprawie, między innymi chcą przesłuchać Daniela Obajtka.
"To są nasze pieniądze, wszystkich podatników"
Piotr Makowiecki ocenił skalę nadużyć, jako "porażającą". - Choćby porównując to ze sprawą wyborów kopertowych, gdzie jest mowa o 80 mln złotych. To są nasze pieniądze, wszystkich podatników, zostaliśmy spektakularnie okradzeni. Prokuratura musi się tym zająć, i to dość intensywnie - stwierdził.
- Myślę, że będzie jeszcze więcej rzeczy, które będą wypływały spod powierzchni, które mogłyby się nadawać do komisji śledczych, które z założenia muszą spojrzeć na to w szerszym kontekście, także politycznym, chociażby udziału służb czy aparatu państwa w postaci prokuratury czy sądów - dodał politolog.
REKLAMA
"To może być kotwica, która zatopi wiele osób albo instytucji"
Jak zauważył gość audycji, afera związana z działaniami Orlenu może mieć konsekwencje polityczne. - Tu jest tak dużo wątków i potencjalnych kontekstów, które mogą się pojawić, że to może być kotwica, która zatopi wiele osób albo instytucji - ocenił gość audycji.
Posłuchaj
Posłuchaj
Postępowanie w sprawie fuzji Orlenu i Lotosu i sprzedaży części udziałów w Rafinerii Gdańskiej to jedno z trzech głównych śledztw dotyczących koncernu. Prowadzi je Departament do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. Śledczy szacują, że w wyniku tej transakcji skarb państwa mógł stracić nawet cztery miliardy złotych.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Temat dnia
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
Gość: Piotr Makowiecki, politolog
Data emisji: 30.04.2024
REKLAMA
Godzina emisji: 13.25
PR24/ka/wmkor
REKLAMA