Czy Polacy potrafią odpoczywać? Prof. Mellibruda: najważniejsze to poznać siebie
- Umiejętność odpoczynku to pewien element umiejętności wpływania na siebie, które polega głównie na monitorowaniu i uczeniu siebie myślenia, (…) to zdolność stania się obserwatorem siebie, tego, do czego nasz mózg nas prowokuje - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Leszek Mellibruda, psycholog, psychoterapeuta (Politechnika Warszawska).
2024-05-31, 13:15
W czasach nowoczesnych technologii, wszechobecnego Internetu, mediów społecznościowych i pracy zdalnej coraz częściej zapominamy o tym, jak powinien wyglądać odpoczynek. Umysł przytłoczony jest nadmiarem zadań, informacji i newsów, a to nie sprzyja odpoczynkowi.
Prof. Leszek Mellibruda mówił o tym, jak nauczyć się dobrze wypoczywać. - Najważniejsze to poznać siebie, a to wcale nie jest takie łatwe. Bardzo wiele osób ma kłopot z tym, że nie potrafi się zdystansować do różnych ludzi czy wydarzeń. To poznanie ma często nie tylko polegać na biernej obserwacji, ale i czasami na prowokowaniu samego siebie - zaznaczył.
- Spróbujmy stanowić "monitor" dla siebie, gdzie będą oznaczone graniczne punkty, gdzie już dalej sobie, albo drugiej osobie, nie pozwolę. To jest budowanie granic - dodał psycholog.
Posłuchaj
Turystyka w Polsce w 2023 r. wróciła do stanu sprzed pandemii. Jak podał Polski Instytut Ekonomiczny (PIE), liczba noclegów udzielonych w ub. r. osiągnęła 93,3 mln, co oznacza 3,3 proc. wzrost wobec 2022 r. 61 proc. Polaków wyjechało w 2023 r. na wakacje.
REKLAMA
Jeśli Polacy nie korzystają z możliwości wyjazdu wakacyjnego, to przede wszystkim z powodu braku pieniędzy. Według różnych statystyk, od 25 proc. do 33 proc. niewyjeżdżających Polaków podaje brak oszczędności jako główny powód tej sytuacji.
* * *
Audycja: Temat dnia
Prowadząca: Małgorzata Żochowska
REKLAMA
Gość: prof. Leszek Mellibruda, psycholog, psychoterapeuta
Data emisji: 31.05.2024
Godzina emisji: 11.08
PR24/ka/wmkor
REKLAMA
Polecane
REKLAMA