Nowy podcast Polskiego Radia "Pamięć w eterze". Tak w PRL mówiono o Powstaniu Warszawskim

2024-07-30, 12:12

Nowy podcast Polskiego Radia "Pamięć w eterze". Tak w PRL mówiono o Powstaniu Warszawskim
Oddziały Armii Krajowej opuszczają miasto po kapitulacji powstania warszawskiego. Foto: NAC

- Olbrzymią frajdę sprawiło nam odkrywanie tego, jak Powstanie Warszawskie często było wytrychem i figurą, która miała opowiadać o ówczesnej współczesności. To był ponad miesiąc intensywnej pracy, przeszukiwania archiwów Polskiego Radia. Pozostawiło to ślad na duszy - mówił w Polskim Radiu 24 autor podcastu Polskiego Radia "Pamięć w eterze" Bartłomiej Makowski.     

W związku z 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego Informacyjna Agencja Radiowa i portal PolskieRadio.pl przygotowały cykl podcastów "Pamięć w eterze. Powstanie Warszawskie na falach Polskiego Radia w PRL". W oparciu o bogactwo materiałów Archiwum Polskiego Radia i wiedzę historyków pokazujemy, w jaki sposób warszawski zryw przedstawiany był w czasach PRL oraz w jaki sposób to, jak informowano o powstaniu, korespondowało z bieżącymi wydarzeniami w Polsce. Cykl składać się będzie z 8 odcinków, emitowanych od 31 lipca do 2 października (63 dni, czyli osiem tygodni powstania).

Podróż przez lata PRL

Esencją podcastów jest to, w jaki sposób podchodzono do Powstania Warszawskiego w czasach PRL. - Na podstawie archiwów można prześledzić zmiany, które zachodziły w Polsce Ludowej. 1956 rok i odwilż, 1968 rok i antysemicka nagonka, dojście do władzy ekipy Edwarda Gierka. To wszystko jest wyczuwalne. Doprosiliśmy do tego komentarze historyków z Muzeum Powstania Warszawskiego oraz prof. Andrzeja Zawistowskiego, który pracuje w Instytucie Pileckiego. Całość stanowi hermeneutyczną podróż przez ponad 40 lat PRL - tłumaczył Bartłomiej Makowski. 

- Olbrzymią frajdę sprawiło nam odkrywanie tego, jak Powstanie Warszawskie często było wytrychem i figurą, która miała opowiadać o ówczesnej współczesności. To był ponad miesiąc intensywnej pracy, przeszukiwania archiwów Polskiego Radia. Pozostawiło to ślad na duszy - dodał.


Posłuchaj

Przemysław Lis i Bartłomiej Makowski o podcaście "Pamięć w eterze" (Temat dnia) 21:43
+
Dodaj do playlisty

Bezcenne nagrania i emocje  

REKLAMA

Autorom podcastu udało się odnaleźć w archiwach Polskiego Radia bezcenne nagrania. Niektóre z nich nie były emitowane od lat lub wcale, jak np. nagranie Jana Mazurkiewicza z 1957 roku. - Postać Jana Mazurkiewicza "Radosława" była niewygodna dla władz PRL. "Radosław" był przecież dowódcą jednego z najbardziej elitarnych oddziałów walczącej Warszawy - tłumaczył z kolei Przemysław Lis z Informacyjnej Agencji Radiowej.  

Dźwięki z archiwów Polskiego Radia to także ludzkie emocje. - Żywe, wyrażane niedługo po powstaniu warszawskim. Z głosów przebija trauma i strach. Opowiadają też o tym, dlaczego decydowali się wziąć udział w walkach - dopowiadał Lis. 

80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzeń organizowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Podcasty powstają we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Cykl dostępny na platformie podcasty.polskieradio.pl i na największych, zewnętrznych platformach podcastowych. 

Oddając hołd bohaterom Powstania Warszawskiego, Polskie Radio zaprasza też do wysłuchania rozmów z ekspertami i historykami, przybliżającymi bohaterską historię Powstania Warszawskiego i jego uczestników oraz do odwiedzenia specjalnego serwisu powstaniewarszawskie.polskieradio.pl. Znaleźć tam można bezcenne materiały archiwalne na temat bohaterskiego zrywu powstańców.

REKLAMA

***

Audycja: Temat dnia
Prowadząca: Małgorzata Żochowska
Gość: Przemysław Lis, Bartłomiej Makowski (autorzy podcastu)
Data emisji: 30.07.2024
Godzina emisji: 10.07

PR24/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej