"Poczucie misji było większe". Bartosz Chajdecki o pracy nad muzyką do filmu "Powstanie Warszawskie"
- Ze zdjęć dokumentalnych o wiele trudniej jest wydobyć bezpośrednie emocje. Przy pracy nad muzyką do filmu Jana Komasy "Powstanie Warszawskie" odpowiedzialność była o tyle większa, że trzeba było więcej atmosfery nadbudować muzyką. Zawsze jest tak, że kompozytor odpowiada wobec współtwórców filmu i bohaterów - mówił w Polskim Radiu 24 Bartosz Chajdecki.
2024-08-01, 13:27
Muzyka do fabularyzowanego dokumentu filmu "Powstanie Warszawskie", skomponowana przez Bartosza Chajdeckiego, stanowi dyskretne tło dla wstrząsających obrazów zagłady stolicy w 1944 roku. Wzruszające melodie komponują się z historią dwóch braci - operatorów utrwalających na taśmie filmowej sierpniową walkę powstańców.
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że przy pracy nad muzyką filmową nuty zależą od kompozytora, natomiast pomysł od wypadkowej, oczekiwań reżysera i możliwości produkcyjnych. - Zawsze porównuję pisanie muzyki do zabawy w labirynt. Przez labirynt możliwości i oczekiwań trzeba znaleźć swoją drogę i dodać coś od siebie. Chodzi o to, aby się w tym odnaleźć. Najlepszy efekt jest wtedy, gdy docenią to jeszcze odbiorcy. Dobra muzyka ilustracyjna to taka, która na tyle mocno potrafi zaistnieć, że zafunkcjonuje poza obrazem. Celem i sensem muzyki jest przedłużenie życia filmu. W przypadku seriali staje się pomostem pomiędzy sezonami - tłumaczył Bartosz Chajdecki.
Misja
Zdaniem kompozytora nie da się też napisać dobrej muzyki filmowej bez poczucia zobowiązania wobec bohaterów i historii. - Film "Powstanie Warszawskie" jest fabularyzowanym dokumentem, więc poczucie misji było większe. Ze zdjęć dokumentalnych o wiele trudniej jest wydobyć bezpośrednie emocje. Odpowiedzialność była o tyle większa, że trzeba było więcej atmosfery nadbudować muzyką. Zawsze jest tak, że kompozytor odpowiada wobec współtwórców filmu i bohatera - stwierdził.
REKLAMA
Posłuchaj
Kompozytor współpracował też wcześniej z Muzeum Powstania Warszawskiego, a tematy historyczne od zawsze były mu bliskie. - To nie jest tak, że nie posiadałem przeżytej emocjonalnie historii powstania, zanim zacząłem prace nad filmem "Powstanie Warszawskie". Każda produkcja i historia, którą opowiadam, trochę mnie zmienia. Gdyby tak się nie działo, to oznaczałoby to, że te filmy nie były wystarczająco mocne - podsumował Chajdecki.
Bartosz Chajdecki znany jest też między innymi z soundtracków do filmów "Bogowie", "Najlepszy", "Simona Kossak", "Różyczka 2", "Święto ognia", "Mistrz", "Chce się żyć", "Moje córki krowy", "Zwierzęta"/"Tiere", "Le temps d'Anna" oraz seriali "Furia", sezon 2, "Kruk", "Behawiorysta", "Chyłka", "Misja Afganistan", "Wotum nieufności", "Belle Epoque", "Wojenne dziewczyny", "Czas honoru”, za który otrzymał nominację do nagrody IFMCA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków Muzyki Filmowej). Zdobywca Grand Prix Komeda za muzykę do filmu "Mistrz" oraz nominowany do nagrody World Soundtrack Public Choice Award za ten film. W 2024 roku nominowany do nagrody Polska Ścieżka Dźwiękowa Roku, Grand Prix Komeda oraz WSA Public Choice Award za muzykę do filmu "Różyczka 2".
***
REKLAMA
Audycja: Temat dnia
Prowadząca: Małgorzata Żochowska
Gość: Bartosz Chajdecki (kompozytor muzyki do filmu "Powstanie Warszawskie")
Data emisji: 1.08.2024
Godzina emisji: 11.33
PR24/jt/wmkor
REKLAMA