Ochojska wypunktowała politykę migracyjną rządu. "O tym się nie mówi"
- Konwencja genewska i karta praw podstawowych UE przewidują, że każda osoba ma prawo prosić o azyl lub ochronę międzynarodową. Osoba, która wejdzie na terytorium danego kraju, może złożyć taki wniosek nawet ustnie i powinien on być przyjęty - mówiła w Polskim Radiu 24 honorowa prezes Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska.
2024-10-17, 11:46
Rząd przyjął strategię migracyjną dla Polski na lata 2025-2030. "Decyzja trudna, ale bardzo potrzebna i oczekiwana" - skomentował premier Donald Tusk na portalu X. Dokument zatytułowany "Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo" wywołał poruszenie opinii publicznej. Część organizacji pozarządowych sprzeciwiła się strategii ze względu na zapisy ograniczające prawo do azylu w Polsce.
Posłuchaj
Push back
Gościni Polskiego Radia 24 zauważyła, że strategia została przygotowana na coś, czego jeszcze nie ma.
- Premier Donald Tusk i wiceszef MSWiA prof. Maciej Duszczyk przewidują, że będziemy mieli ogromną agresję migrantów, którzy zagrożą polskiej granicy, i trzeba będzie wprowadzić restrykcyjne przepisy. Cały czas mamy do czynienia z bezprawiem na granicy polsko-białoruskiej. Są push backi, pobicia, nie są przyjmowane wnioski o pomoc międzynarodową, ludzie koczują w lasach. Od początku roku przez granicę w Terespolu przeszły 72 osoby. 10 z nich trafiło z powrotem na Białoruś, gdzie zostały aresztowane. Zdecydowaliśmy, że lepiej będzie, aby tych ludzi uwięzić. Takie są konsekwencje push backów, o czym niewiele się mówi - stwierdziła Janina Ochojska.
Azyl
Dodała, że nie ma czegoś takiego jak nielegalna migracja. - W pakcie, który przegłosował Parlament Europejski, używa się słowa "nieuregulowana migracja". Konwencja genewska i karta praw podstawowych UE przewidują, że każda osoba ma prawo prosić o azyl lub ochronę międzynarodową. Osoba, która wejdzie na terytorium danego kraju, może złożyć taki wniosek nawet ustnie i powinien on być przyjęty - przypomniała Ochojska.
REKLAMA
Blokada
Jej zdaniem przepisy nie były konsultowane z organizacjami, które są aktywne na granicy polsko-białoruskiej. Nie zapytano też o to mieszkańców Podlasia.
- Obawiamy się blokady naszych działań na granicy. Dziś w Terespolu będzie przechodzić obywatelka Etiopii, która doznała wielu cierpień w swoim kraju. Nie udało jej się przejść przez barierę na granicy polsko-białoruskiej, a we wrześniu wypchnięto ją z legalnego przejścia w Terespolu. W czwartek spróbuje drugi raz. Granicę będzie przekraczał również obywatel Sudanu, którego rodzina zginęła w walkach etnicznych. To nie są osoby nasłane przez Łukaszenkę i Putina, one szukają ochrony międzynarodowej - tłumaczyła.
Dokument przyjęty przez rząd nie uzyskał jednomyślnej akceptacji na Radzie Ministrów. Przeciwko byli ministrowie z Lewicy, którzy zgłosili zdanie odrębne. Lewica uważa, że zaproponowane w strategii czasowe uniemożliwienie cudzoziemcom wnioskowania o azyl jest niezgodne z konstytucją. Posłanka Żukowska zaznaczyła jednocześnie, że Lewica popiera większość zapisów strategii, dotyczących między innymi ochrony rynku pracy, repatriacji, walki z wyłudzaniem wiz czy zwiększenia kontroli na granicy.
Audycja: Temat dnia
Prowadząca: Maria Furdyna
Gość: Janina Ochojska
Data emisji: 17.10.2024
Godzina emisji: 9.36
REKLAMA
PR24/wmkor
Polecane
REKLAMA