Zgniły wyż trzyma teraz Polskę w uścisku. Wiemy, co będzie dalej
- Na razie z naszych prognoz wynika, że nadchodząca zima będzie dosyć łagodna, co jednak nie wyklucza epizodów chłodniejszych, z opadami śniegu lub silniejszymi mrozami - powiedziała synoptyczka IMGW Anna Gryczman. Podkreśliła, że modele nie zwiastują epizodów bardzo gwałtownie zimowych, jednak prognozy długoterminowe nie są tak dokładne, jak te na najbliższe dni.
2024-11-10, 09:37
Znaczna część jesieni już minęła. W tym roku pogoda była wyjątkowo ładna i można było zakosztować prawdziwej "polskiej złotej jesieni". Zbliża się jednak zima, a w związku z tym pojawiają się oczywiste pytania: jaka będzie - długa i ciężka, czy krótka i lekka? Będą wielkie mrozy i intensywny śnieg, czy raczej temperatury bliskie zeru i obfite deszcze?
Prognoza pogody krótkoterminowa, na najbliższy dzień lub dwa, sprawdza się w ponad 90 procentach. Długoterminowe przewidywania są jednak znacznie trudniejsze i obarczone o wiele większym błędem. Mimo to naukowcy nie rezygnują z prób, nieustannie doskonaląc swoje narzędzia.
Pogoda na zimę. "Będzie łagodna"
W Polskim Radiu 24 o prognozie długoterminowej, krótkoterminowej, metodach prognozowania pogody i o tym, jakiej zimy się spodziewać, mówiła Anna Gryczman z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego.
- Na razie z naszych prognoz wynika, że nadchodząca zima będzie dosyć łagodna, co jednak nie wyklucza epizodów chłodniejszych, z opadami śniegu lub silniejszymi mrozami. Jednak z naszych prognoz na najbliższe cztery miesiące wynika, że temperatura będzie albo w normie, albo powyżej normy termicznej, opady także będą albo w normie albo powyżej normy - wyjaśniła Anna Gryczman.
REKLAMA
Posłuchaj
Przedstawicielka IMGW podkreśliła jednocześnie, że z prognoz nie wynika, aby miało dojść od epizodów bardzo ostrej zimy, jednak prognoza długoterminowa jest "uśredniona do pełnego miesiąca", skutkiem czego nie można jej traktować jako ostatecznej.
W Polsce wciąż jest zgniły wyż
Anna Gryczman mówiła w Polskim Radiu 24 także o tym, w jaki sposób tworzy się prognozy pogody - krótkookresowe, średnio- i długookresowe. Wyjaśniła, że służą temu modele komputerowe, jednak ogromne znaczenie ma doświadczenie samych synoptyków.
Zapytana o prognozę na najbliższy czas, Anna Gryczman powiedziała, że w niedzielę i poniedziałek "Polska pozostanie pod wpływem tego zgniłego wyżu".
- Nadal zachmurzenie będzie całkowite bądź duże, jakieś większe przejaśnienia czy rozpogodzenia wystąpią głównie na południu Polski i to w obszarach położonych wyżej. Przy tym dużym zachmurzenie i lokalnych mgłach temperatura utrzyma się na poziomie od 1 do 5 stopni. Jeśli pojawią się rozpogodzenia, większe przejaśnienia, to może ona podskoczyć o 2-3 stopnie, nawet do 9 st. Co najciekawsze, najcieplej (...) będzie w nieco wyżej położonych rejonach podgórskich Karpat i Sudetów - tam temperatura może wzrosnąć nawet do 12-13 stopni - wyjaśniła rozmówczyni Polskiego Radia 24. Zapowiedziała, że zmiana tej sytuacji pogodowej może nastąpić dopiero pod koniec tygodnia.
REKLAMA
- Co nas czeka w pogodzie w najbliższych dniach? Oto prognoza na długi weekend
- Święta i zima pełne śniegu? Jest najnowsza prognoza długoterminowa
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Temat dnia
Prowadzi: Wiesław Molak
Gość: Anna Gryczman (IMGW)
Data emisji: 10.11.2024
Godzina emisji: 08.06
Polskie Radio 24/jmo
REKLAMA
Polecane
REKLAMA