Trump zaprosił Nawrockiego do Miami. "Polska nadrabia dziesięciolecia"
Karol Nawrocki rozmawiał w środę z Donaldem Trumpem. - Jedną z kluczowych informacji jest zaproszenie Polski na posiedzenie grupy G20, czyli spotkanie najbardziej rozwiniętych państw - zaznaczył w Polskim Radiu były ambasador Polski w Niemczech oraz Francji Andrzej Byrt.
2025-09-04, 14:07
Najważniejsze informacje w skrócie:
- Karol Nawrocki spotkał się w Białym Domu z Donaldem Trumpem
- Prezydent USA zaprosił Nawrockiego na przyszłoroczny szczyt G20
- Według Trumpa polska gospodarka jest w czołówce
Donald Trump przyjął w środę polskiego prezydenta. Spotkanie zaowocowało zapewnieniem ze strony Trumpa, że nie wycofa on wojsk amerykańskich z terytorium Polski. Zdaniem gościa Polskiego Radia jest to najważniejsze ustalenie. - Deklaracja pozostawienia wojsk amerykańskich jest kluczową informacją - powiedział Polskiemu Radiu Andrzej Byrt.
Duże zainteresowanie opinii publicznej wzbudziło również zaproszenie Karola Nawrockiego przez Trumpa na przyszłoroczny szczyt G20, który ma odbyć się w Miami. - Zaproszenie Polski w osobie prezydenta na posiedzenie grupy G20 jest drugą najważniejszą informacją - ocenił były ambasador.
Polska została doceniona przez Amerykę
Według Byrta zaproszenie stanowi dowód na to, że Polska jest dynamicznie rozwijającym się krajem. - Amerykanie stwierdzili, że Polska stała się motorem napędowym zmian w kierunku wolnej gospodarki rynkowej - zauważył. Zdaniem gościa Polskiego Radia nasz kraj przegonił w tym zakresie kraje zachodnie. - Polska nadrabia dziesięciolecia bez rozwoju gospodarczego, które były spowodowane komunizmem - dodał.
Gość audycji podkreślił również, że zaproszenie na szczyt G20 nie jest sukcesem jednej osoby czy zgrupowania. - To jest wysiłek wszystkich grup politycznych, które sprawowały władze w różnych okresach - powiedział.
- Nawrocki spotkał się z Trumpem. "Polacy powinni być dumni"
- Polska w G20. Schetyna: fakt zaproszenia jest symboliczny"
- Spotkanie Trump-Nawrocki. Matera: merytoryczne ustalenia - obecność wojsk USA
Źródło: Polskie Radio 24
Prowadząca: Małgorzata Żochowska
Opracowanie: Dominika Główka