more_horiz

Jak chronić się przed cyberatakimi?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2017 16:33
Ostatni zmasowany cyberatak typu ransomware (polegający na zaszyfrowaniu danych użytkownika i żądaniu okupu za ich odblokowanie), przypomina o rosnącym zagrożeniu działaniami hakerów. Niedawny atak dotknął 200 tysięcy ofiar w 150 krajach. O cyberbezpieczeństwie mówili w Polskim Radiu 24 Artur Dworak, specjalista w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Audio
  • 21.05.2017 Artur Dworkak: „Skala ataku prawdopodobnie przerosła oczekiwania twórców”.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

Jak podkreślał Artur Dworak, ataki hakerskie typu ransomware trwają od prawie 20 lat, ale dopiero ostatni przypadek je nagłośnił. – Skala ataku prawdopodobnie przerosła też oczekiwania twórców. W tym momencie machina, która została uruchomiona do zwalczania tego ataku jest bezprecedensowa, ponieważ ofiarą ataku padła brytyjska służba zdrowia. Ten cyberatak został odparty, ale musimy się przygotować, że co jakiś czas tego typu próby wyłudzenia będą się pojawiać – powiedział specjalista.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 szansa na odzyskanie dostępu do zaszfrywanych plików jest niewielka. – Nawet jeśli zapłacilibyśmy, to nie sądzę, by zwrot plików był możliwy. Skala infekcji jest bardzo duża, tak samo jak ilość chętnych, dlatego nie wydaje mi się, by ci hakerzy byli w stanie obsłużyć taką ilość ludzi. Żeby się ustrzec przed takim atakiem powinniśmy aktualizować swoje komputery tak często jak możemy oraz robić kopię zapisowe ważnych danych – mówił Dworak.

Do ataku typu ransomware, który przetoczył się przez systemy na całym świecie, wykorzystano narzędzia wykradzione amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA); uzbrojono je i przekształcono w automat do cyberataków. Szef Microsoftu Brad Smith skrytykował gromadzenie przez agencje wywiadowcze informacji o lukach w oprogramowaniu i zaapelował o ich natychmiastowe zgłaszanie producentowi.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Grzegorz Frątczak.

Polskie Radio 24/kk/PAP

_____________________

Data emisji: 21.05.2017

Godzina emisji: 16:11


Zobacz także

Zobacz także