more_horiz

Ochrona rodzicielska na tabletach i komórkach to nie kaganiec

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 14:27
- Gdy pozwalamy dziecku korzystać np. z portali społecznościowych, wówczas młody konsument smartfona zaczyna być konsumentem świetnie rozpoznanym przez marketerów. Za pięć lat będzie człowiekiem, o którym firmy będą wiedziały niemalże wszystko – ostrzegała w Polskim Radiu 24 ekspertka ds. prywatności z F-Secure Karolina Małagocka. Odniosła się także do wyników badań F-Secure i sieci Plus "Bezpieczny smartfon dla dziecka".
Audio
  • 14.09.17 Karolina Małagocka o smartfonie bezpiecznym dla dziecka
materiały ilustracyjne
materiały ilustracyjneFoto: pixabay / CC0

Jeszcze kilka lat temu smartfon był popularnym prezentem komunijnym. Obecnie okazuje się, że większość dzieci w tym wieku ma już urządzenie mobilne i z łatwością się nim posługuje. Wśród uczniów pierwszych klas szkół podstawowych już 80 proc. ma do swojej dyspozycji telefon, który łączy się z internetem. Korzystają z niego średnio przez 2,5 godziny dziennie.

Większość rodziców deklaruje, że rozmawia z dzieckiem o bezpiecznym użytkowaniu internetu. Coraz częściej też rodzice korzystają z dostępnej u operatorów ochrony rodzicielskiej.

Jak podkreśliła Karolina Małagocka, smartfon w rękach 8-latka to dobre urządzenie, a bezpieczne jest ono wtedy, gdy takim uczynią go dorośli. - Coraz więcej rodziców ma świadomość, że na dzieci czyhają zagrożenia, że dzieci mogą trafić na bardzo różne treści – nie tylko pornograficzne, ale też czysto agresywne. Ta świadomość powoli rośnie – mówiła Małagocka.

- Rośnie też świadomość tego, że ochrona rodzicielska stosowana na tabletach i komórkach to nie jest kaganiec, który nakładamy jak coś złego już się wydarzy, ale swoistego rodzaju pomoc w wychowaniu cyfrowym dziecka, którą instalujemy i stopniowo poszerzamy jej granice – wyjaśniła.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Filip Memches.

Polskie Radio 24

____________________ 

Data emisji: 14.09.17

Godzina emisji: 13:45

Zobacz także

Zobacz także