more_horiz

Świadkowie tamtych zdarzeń. Wspomnienia z Marca '68

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2018 13:55
- Byłem nieco sceptyczny wobec tej manifestacji. Wydawało mi się, że nie spotka się ona z masowym poparciem studentów i że represje będą nieproporcjonalne do efektu. Myliłem się – wspominał w Polskim Radiu 24 uczestnik wydarzeń marcowych 1968 roku prof. Ryszard Bugaj. Gościem Polskiego Radia 24 był dr Andrzej Anusz.
Audio
Fragment ekspozycji poświęconej wydarzeniom marcowym w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie
Fragment ekspozycji poświęconej wydarzeniom marcowym w Muzeum Historii Żydów Polskich w WarszawieFoto: Museum of the History of Polish Jews/CC

Dokładnie 50. lat temu odbył się wiec studentów na Uniwersytecie Warszawskim, w którym protestowano przeciwko zdjęciu z afisza Teatru Narodowego „Dziadów” Adama Mickiewicza i relegowaniu z uczelni Adama Michnika i Henryka Szlajfera.

Pokojowy wiec został brutalnie spacyfikowany. Wystąpienie warszawskich studentów dało początek protestom na uczelniach w całym kraju.

Jak zaznaczył prof. Ryszard Bugaj, nie sądził, że manifestacja spotka się z tak masowym poparciem studentów. – Myliłem się. Pomylili się też najwięksi optymiści, którzy sądzili, że będzie tam sporo ludzi. Ludzi było bowiem znacznie więcej – stwierdził gość.

- Wydaje mi się, że to był ten moment w historii, kiedy następuje kumulacja różnych emocji. Na uniwersytecie w tamtym czasie od paru miesięcy była atmosfera sprzeciwu i niezgody na system późnogomułkowski. Relegowanie studentów zostało uznane - chyba słusznie - za czyn przełomowy, na który trzeba odpowiedzieć – mówił prof. Bugaj.

Jak podkreślił dr Andrzej Anusz, Marzec’68 już 50. lat temu rozgrywał się na kilku płaszczyznach jednocześnie. - W momencie pewnej dyskusji politycznej i sporu politycznego - zwłaszcza w obecnych relacjach polsko-żydowskich i obecnego sporu o naszą historię - poszczególne strony sporu także dzisiaj wyciągają poszczególne płaszczyzny – zauważył gość. Dodał, że w 1968 roku "jednoznacznie okazało się, że komunizmu nie da się zreformować”.

Więcej w całej rozmowie.

Polskie Radio 24/pr

____________________ 

Data emisji: 8.03.18

Godzina emisji: 13:15, 15:08


Zobacz także

Zobacz także