more_horiz

Stanisław Żaryn: w działaniu służb nie może być przyzwolenia na najmniejsze przestępstwo

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2018 13:37
Były szef ABW Krzysztof Bondaryk usłyszał zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków. - W związku z tym, że są to zarzuty związane z uzyskaniem korzyści majątkowej przez konkretną osobę, to mowa jest o karze pozbawienia wolności do lat 10 - powiedział w Polskim Radiu 24 Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego. 
Audio
  • 02.08.2018 Stanisław Żaryn: nie może być przyzwolenia na najmniejsze przestępstwo
Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnychFoto: Polskie Radio 24

- Cała sprawa dotyczy sytuacji kadrowej w ABW. Z materiałów śledztwa wynika, że gen. Bondaryk zdecydował o przyjęciu w poczet funkcjonariuszy pracownika ABW, który przy procedurze przyjmowania do służby posłużył się sfałszowanym dokumentem, który miał poświadczać skończenie przez niego studiów. Gen. Bondaryk mając wiedzę na temat tego dokumentu nie tylko nie zgłosił tego odpowiednim organom państwa, ale i usankcjonował ten fałszywy dokument, dzięki czemu ten człowiek mógł liczyć na wyższe uposażenie i kierownicze stanowisko w Agencji - podkreślił Stanisław Żaryn.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych odniósł się do zarzutów formułowanych przez przedstawicieli opozycji jakoby wysokość kary, którą zagrożeni są byli szefowie służb specjalnych była niewspółmierna do przewinień, a sprawy mają wymiar polityczny. 

- Nie jest tajemnicą, że zarówno były szef ABW, jak i szef CBA Paweł Wojtunik, byli nominowani za czasów Platformy Obywatelskiej, więc ponosi ona odpowiedzialność polityczną, za to co się w tym czasie działo. Nie dziwią mnie próby obniżenia rangi tych spraw. Mamy do czynienia ze sprawami istotnymi z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa, bo mowa tutaj i o nierzetelnym funkcjonowaniu szefa ABW, który podjął bardzo ważną decyzję kadrową w oparciu o sfałszowany dokument, i o włączeniu w poczet funkcjonariuszy osoby, która mogła być podatna na szantaż. Mowa o działaniach, które muszą być napiętnowane i dziwi mnie takie podejście, że to są zarzuty zbyt niskiej rangi, jak na funkcje, które te osoby pełniły. Nie może być przyzwolenia chociaż na najmniejsze przestępstwo w działaniu takich osób - podsumował Żaryn.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/rr

_____________________ 

Data emisji: 02.08.2018

Godzina emisji: 11:06

Zobacz więcej na temat: ABW polityka pr24

Zobacz także

Zobacz także