more_horiz

Debata kandydatów na prezydenta Torunia

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2018 20:32
W debacie zorganizowanej przez Polskie Radio 24 kandydaci na prezydenta Torunia: Sylwia Kowalska (My Toruń), Irena Paczkowska (Kukiz’15, Prawica Rzeczpospolitej, Endecja, Nowa Prawica), Sławomir Mentzen (Komitet Wyborczy Wyborców Sławomira Mentzena), Zbigniew Rasielewski (Prawo i Sprawiedliwość) i Michał Zaleski (ubiegający się o reelekcję) dyskutowali o przyszłości tego miasta. Debatę prowadził Krzysztof Świątek. 
Audio
  • 16.10.18 Debata kandydatów na prezydenta Bydgoszczy
Toruń
ToruńFoto: Karolina Osmańska /CC3.0

- Jestem rodowitą torunianką i działam w tym mieście od wielu lat. Dzisiaj mam przyjemność reprezentować komitet "My Toruń" i być kandydatką na stanowisko prezydentki. Szczególnie mnie to cieszy w stulecie uzyskania praw wyborczych przez kobiety, bo jako założycielka "Toruńskich Dziewuch" i działaczka na rzecz praw człowieka jest mi to szczególnie bliskie. Proponujemy, jako komitet, aby zmienić nieco sposób działania w Toruniu. Chcemy odejść od wielkich inwestycji i zastanowić się w jaki sposób stworzyć wygodne miasto dla jego mieszkańców - mówiła Sylwia Kowalska. - Nasze założenia są możliwe do zrealizowania. - dodała.

- Posiadam zróżnicowane doświadczenie zawodowe. Na miasto patrzę, jak na przedsiębiorcę przystało, jako na firmę, którą trzeba zarządzać. Jestem wieloletnim mediatorem zawodowym. Nie ma w mojej ocenie takiego miasta, w którym nie ścierałyby się różne grupy interesów, dlatego postaram się wykorzystać swoje zdolności mediacyjne, aby łączyć a nie dzielić - mówiła Irena Paczkowska - Jako społecznik, chciałabym uwrażliwić mieszkańców na dysproporcje grup społecznych, aby wszyscy mieli większą uwagę na potrzeby innych. - dodała.

- W Toruniu mieszkam od urodzenia. Uważam, że to miasto w następnych dekadach czekają olbrzymie wyzwania XXI wieku, takie jak: kryzys demograficzny, starzenie się społeczeństwa, czy zawzięte konkurowanie największych miast o młodych ludzi oraz kapitał. Bardzo bym chciał, żeby Toruń z tej rywalizacji wyszedł zwycięsko. To miasto musi być zarządzane jak najnowocześniejsze miasto na świecie, powinno wdrażać też najnowocześniejsze rozwiązania. - powiedział Sławomir Mentzen. - Toruń musi być zarządzany w sposób jasny i przejrzysty. Wszystkie informacje muszą być jawne dla jego mieszkańców - dodał.


Kandydaci na prezydenta Torunia oraz prowadzący debatę Krzysztof Świątek (Ś) Kandydaci na prezydenta Torunia oraz prowadzący debatę Krzysztof Świątek (Ś)

- Od 2006 do 2010 roku byłem najaktywniejszym radnym miasta Torunia. Od 2010 roku pełnię funkcję zastępcy prezydenta Michała Zaleskiego. Mamy konkretny program samorządowy dla naszego miasta. Mamy takie konkrety jak: utworzenie i zagospodarowanie nowych parków miejskich, utworzenie szpitalnego oddziału ratunkowego w szpitalu miejskim, współpraca z rządem przy programie Mieszkanie Plus oraz pilotażowy program Mieszkanie Dla Seniora. Mamy 35 punktów wyborczych - mówił Zbigniew Rasielewski.

- W moim programie znajdziecie państwo zadanie polegające na zrealizowaniu wszystkich projektów z budżetu partycypacyjnego, które do tej pory nie zostały zrealizowane, ale które uzyskały największą ilość głosów. Stworzymy miasto z siecią lokalnych miejsc spotkań, z dobrą opieką nad osobami starszymi, dopasowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Chcemy poszerzyć karty seniora i rencisty. Przeznaczymy środki finansowe na opiekę nad młodymi rodzinami oraz na to, aby dzieci miały miejsce w żłobkach i przedszkolach - wymieniał Michał Zaleski. 

Więcej w całej audycji.

Debatę prowadził Krzysztof Świątek. 

PR24

_________________________

Data emisji: 16.10.18

Godzina emisji: 18:05

Zobacz także

Zobacz także