more_horiz

Płacić za użytkowanie wieczyste czy nie? Wiceminister Artur Soboń wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 14:46
- Nawet jeśli ktoś zapłaci za użytkowanie wieczyste, to opłata zostanie wliczona do opłaty przekształceniowej we własność. Nikt nie zapłaci podwójnie - zapewnia Artur Soboń wiceszef resortu inwestycji i rozwoju. Automatycznie z mocy ustawy użytkowanie wieczyste zostało zamienione we własność. Ostatecznym potwierdzeniem jest zaświadczenie o przekształceniu.
Audio
  • 28.03.19 Użytkowanie i własność. "Nikt nie zapłaci podwójnie"
Artur Soboń
Artur SobońFoto: PR24/AK

W tym roku znika użytkowanie wieczyste, zastępuje je własność. Urzędy nie nadążają jednak z wystawieniem odpowiednich zaświadczeń, a z końcem marca mija termin wniesienia opłaty za użytkowanie wieczyste. Chociaż przekształcenie użytkowania wieczystego we własność nastąpiło z mocy prawa, to ostatecznym potwierdzeniem jest właśnie zaświadczenie - samorządy mają rok na ich wydanie.

- Potwierdzeniem operacji uwłaszczeniowej, oddania własności Polakom, powinno być zaświadczenie, które samorząd powinien dostarczyć nam w ciągu 12 miesięcy. Tam gdzie nie dostarczył czekamy na zaświadczenie i nie płacimy. Jeśli mamy jakąkolwiek wątpliwość, że nasz dom mógł się nie przekształcić w operacji uwłaszczeniowej to lepiej dopytać w gminie. Natomiast jeśli ktoś zapłaci za użytkowanie wieczyste to opłata zostanie wliczona do opłaty przekształceniowej - powiedział Artur Soboń.

Wiadomo już jednak, że w miastach takich jak Warszawa rok na zaświadczenie to może być za mało. - Chodzi o opłatę roczną, rok czasu to racjonalny termin. Skala obciążenia jest różna. W małych gminach mogą to być setki zaświadczeń, w dużych setki tysięcy. Trzeba tych zaświadczeń wydawać setki dziennie, co stanowi wyzwanie. Niczym to jednak nie różni się od aktualizacji opłaty. Tym bardziej, że pod koniec ubiegłego roku w Warszawie, zaraz po wyborach, były na to dwa miesiące, dokonano podwyżek opłat za użytkowanie wieczyste i starczyło na to czasu. Operacja wymagała m.in. wybrania rzeczoznawcy i wyszacowania nieruchomości. Z podwyżkami Warszawa poradziła sobie błyskawicznie - tłumaczył gość Polskiego Radia 24.

Jak podkreślił wspólnym interesem jest oddanie własności Polakom. - Wierzę, że również samorządy służą Polakom dokładnie tak samo jak rząd - podsumował Soboń.

W nagraniu również o programie Mieszkanie Plus.

Gospodarzem audycji był Antoni Trzmiel.

Data emisji: 28.03

Godzina emisji: 13.33

PR24

Zobacz także

Zobacz także