more_horiz

Jakub Wiech, ekspert ds. energetyki: polityka energetyczna wdrażana przez Niemcy jest antyklimatyczna

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 13:00
Piotr Naimski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, potwierdził, że w Polsce powstanie sześć reaktorów jądrowych. W Polskim Radiu 24 o polityce energetycznej państwa oraz tym, jak energetyka jądrowa postrzegana jest w Europie, mówił Jakub Wiech, ekspert ds. energetyki. 
Audio
  • 10.07.2019 Gość PR24: Jakub Wiech, ekspert ds. energetyki
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock

Polska, realizując projekty zmierzające do redukcji emisji CO2, jednocześnie chce nadal w kolejnych dekadach korzystać w znacznej mierze z energetyki opartej na węglu. Choć udział tego surowca w miksie energetycznym będzie się stopniowo zmniejszał, jeszcze w 2030 roku ma wynosić 60 proc. W 2040 roku węgiel w rodzimej energetyce ma odpowiadać już za poniżej 30 proc. wytwarzanej energii. Projekt Polityki Energetycznej do 2040 roku uwzględnia też wdrożenie w Polsce energetyki jądrowej. Mają dostarczyć 20 proc. krajowej energii.

Piotr Naimski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, potwierdził w rozmowie z Polskim Radiem, że rząd pełną parą pracuje nad wprowadzeniem w Polsce elektrowni atomowych. - Do końca 2045 roku w Polsce będzie działało sześć reaktorów jądrowych o łącznej mocy 6 gigawatów. Będą odpowiadały za 20 proc. krajowego zapotrzebowania - zapewnił Piotr Naimski. - Chcemy utrzymać produkcję energii z węgla w Polsce. W Katowicach powiedziałem "Węgiel+". Jeżeli chcemy utrzymać węgiel, to musimy mieć takie źródła, które nie emitują dwutlenku węgla, czyli odnawialne źródła energii - w szczególności morskie farmy wiatrowe, ale też do tych źródeł oczywiście należy energetyka jądrowa, elektrownie atomowe - powiedział Piotr Naimski.

Jakub Wiech, ekspert ds. energetyki, mówił w Polskim Radiu 24 o polskich potrzebach i planach w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, a także europejskim otoczeniu, które tak, jak np. Niemcy, odchodzi od atomu. - Niemcy są potężnym graczem na forum unijnym. Niemcy budują hub gazowy i już teraz handlują gazem, dużo rosyjskiego gazu trafia na Ukrainę. Niemcy wywierają presję na inne kraje, a sami emitują najwięcej dwutlenku węgla w Europie, korzystając z węgla brunatnego. Nie można mówić o dekarbonizacji u naszych zachodnich sąsiadów. Zamykają co prawda kopalnie, ale przeszli na import węgla - powiedział Jakub Wiech. - Polityka energetyczna wdrażana przez Niemców jest antyklimatyczna - dodał.

Gość Polskiego Radia 24 zauważył ponadto, że inwestycje w energetykę jądrową wypadły z agendy inwestycyjnej Unii Europejskiej. - To sprzeczności z ustaleniami naukowców, którzy twierdzą, że to energetyka jądrowa jest tym źródłem energii, która ma szansę pomóc w walce z niekorzystnymi zmianami średniej temperatury na ziemi - przypomniał Jakub Wiech. Podkreślił, że takie kraje jak Polska "będą musiały przestawić swoje systemy elektro-energetyczne na gaz i odnawialne źródła".

Więcej w całej audycji. 

Gospodarzem programu był Ryszard Gromadzki.

Polskie Radio 24/tb

--------------------------

Data emisji: 10.07.19

Godzina emisji: 11.35

Zobacz także

Zobacz także