more_horiz

Prof. Jan Żaryn: wiele osób było przeciwnych wybuchowi Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 09:40
– Dramat polegał na tym, że rozkaz o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego musiał być wydany błyskawicznie, pod presją czasu i nadchodzącej Armii Czerwonej – powiedział historyk prof. Jan Żaryn. – Gen. Tadeusz Bór-Komorowski zdawał sobie sprawę z różnicy sił między Armią Krajową a wojskiem niemieckim – dodał.
Audio
  • 1.08.19 Prof. Jan Żaryn: decyzja o wybuchu powstania musiała być błyskawiczna.
Prof. Jan Żaryn, senator PiS
Prof. Jan Żaryn, senator PiSFoto: PR24/MR

W tym roku przypada 75. rocznica Powstania Warszawskiego. Jak co roku, przy okazji 1 sierpnia, trwają spory historyków na temat tego, czy decyzje o rozpoczęciu walk oraz ich kontynuowaniu przez 63 dni były zasadne czy były to błędy polskich dowódców, którzy zdecydowali się na tego typu działania.

powstanie serwis 1200.jpg
Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

– Trzeba powiedzieć, że zanim jeszcze wybuchło powstanie, to w podziemiu, także na terenie władz polskich na uchodźstwie, rozgorzała bardzo żywa dyskusja czy należy objąć Warszawę Akcją "Burza” [operacja wojskowa oddziałów Armii Krajowej przeciwko Niemcom, w końcowej fazie okupacji, tuż przed wkroczeniem Armii Czerwonej – przyp. red.]. Bardzo wiele osób było przeciwnych, w tym gronie był także Wódz Naczelny gen. Kazimierz Sosnkowski. Niewątpliwie były argumenty, by stolicę ominął plan "Burza" – wskazał prof. Jan Żaryn.

Dramat powstania

Gość Polskiego Radia 24 zaznaczył, że jednym z dramatów Powstania Warszawskiego było to, że decyzja o jego rozpoczęciu musiała być podjęta przez gen Tadeusza Bora-Komorowskiego, głównodowodzącego akcją, błyskawicznie, pod naciskiem czasu i nadchodzącą Armią Czerwoną.

– Siłą rzeczy wiązało się to z brakiem dokładnego rozeznania wszystkich za i przeciw. Głównie chodziło o kwestię możliwości Wielkiej Brytanii do tego, by udzieliła wsparcia walczącym w Warszawie. (…) Sam gen Bór-Komorowski zdawał sobie sprawę z różnicy sił między Armią Krajową a wojskiem niemieckim. Obliczał, że będzie mógł przeciwstawiać się Niemcom przez trzy dni, aż do nadejścia pomocy – podkreślił historyk.

jan ołdakowski 1200.jpg
Jan Ołdakowski: Warszawa jako stolica walczyła o wolność całej Polski

Prof. Jan Żaryn zaznaczył, że za rozpoczęciem powstania opowiadał się premier Stanisław Mikołajczyk, któremu opór zbrojny przeciwko Niemcom miał ułatwić negocjacje z Wielką Brytanią oraz Stanami Zjednoczonymi, co miałoby doprowadzić do udzielenia pomocy polskiemu wojsku.

Z prof. Janem Żarynem rozmawiał Stanisław Janecki.

Polskie Radio 24/db

------------------------------------

Data emisji: 1.08.2019

Godzina emisji: 7.09

Zobacz także

Zobacz także