more_horiz

Prezes zarządu PKN Orlen: do silnego państwa dochodzi się poprzez silną gospodarkę

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 18:15
- Nie znam państwa, które nie dochodziłoby do swojej siły poprzez silną gospodarkę. Od niej wszystko się zaczyna - mówił w Polskim Radiu 24 Daniel Obajtek.
Audio
  • 07.10.19 D. Obajtek: do silnego państwa dochodzi się poprzez silną gospodarkę (PR24)

W Jasionce pod Rzeszowem trwa Kongres 590, którego partnerem jest Polskie Radio. To już czwarta edycja wydarzenia, którego celem jest promocja innowacji i rozwoju polskiej przedsiębiorczości. Z tej okazji gościem Adriana Klarenbacha w Polskim Radiu 24 był prezes zarządu PKN Orlen Daniel Obajtek.

duda-Kongres1200.jpg
Prezydent: najważniejszy cel rządu to podnoszenie poziomu życia zwykłych obywateli

Daniel Obajtek: silna gospodarka drogą do silnego państwa

Z racji tematyki wydarzenia, podczas którego miała miejsce rozmowa, dominowały tematy gospodarcze. Prezes PKN Orlen podkreślał, że silna gospodarka ma wpływ na siłę i znaczenie państwa na arenie międzynarodowej.

- Do silnego państwa dochodzi się poprzez silną gospodarkę. Nie znam państwa, które nie dochodziłoby do swojej siły poprzez silną gospodarkę. Od niej wszystko się zaczyna. Jeśli mamy silną gospodarkę, to mamy dochody do budżetu - to nie są tylko dochody z podatków, to są dochody również z dywidendy, czyli z wypracowanych zysków - podkreślił Daniel Obajtek.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Jerzy Kwieciński: polskie finanse są przygotowane na wszystkie scenariusze

Przedstawiał także zakres inwestycji spółki i jej udział w rozwoju polskiej gospodarki. - PKN Orlen jest najbardziej wartościową firmą w Polsce, jej marka jest wyceniana na ok. 5 mld zł. Bardzo dynamicznie się rozwijamy, mamy pieniądze, więc inwestujemy nie tylko w zwiększenie produkcji, ale również w rozwój całej petrochemii - mówił Daniel Obajtek.

- Orlen szczególnie inwestuje w detal. Był czas, że nie inwestowano w stacje, czyli sprzedaż detaliczną, ale my zmieniliśmy to podejście, bo stacje benzynowe to nie tylko sprzedaż paliwa, ale 30 proc. to sprzedaż pozapaliwowa - dodał.

Prezes Orlenu: mamy się czym chwalić

Daniel Obajtek zapowiedział także rewolucję w działaniach Orlenu, która jest zaplanowana na najbliższe kilka lat. Jak podkreślił, właśnie teraz na Kongresie 590 ta rewolucja została przedstawiona.

- Posiadamy stacje nie tylko w Polsce, ale też w Niemczech pod marką STAR, w Czechach pod Benziną. Dziś ogłaszamy, że prowadzimy co-branding, czyli przez 2-3 lata będzie dwunazwa, np. STAR-Grupa Orlen, a za 3 lata przeprowadzimy re-branding, stacje będą pod marką Orlen - wyjaśnił.

Dodał, że jest się czym chwalić, bo obecnie Orlen jest nie tylko potentatem na rynku polskim, ale także zyskuje na znaczeniu poza granicami kraju. Podkreślił także, że firma, dzięki ogromnym zyskom, może prowadzić duże inwestycje, co wpływa na rozwój polskiej gospodarki.

- PKN Orlen w 2015 roku wpłacił do budżetu państwa 25 mld zł, a w 2018 roku wpłacił już 36 mld zł. Przez 8 lat rządów Platformy Obywatelskiej Orlen zarobił 2,9 mld zł, a przez 3,5 roku rządów Prawa i Sprawiedliwości było to 21 mld zł - podkreślił.

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Adrian Klarenbach.

Polskie Radio 24/jmo

***

Data emisji: 07.10.2019

Godzina emisji: 15.33

Zobacz także

Zobacz także