more_horiz

Krzysztof Jabłonka o ojcach niepodległości: w sprawach odrodzenia Polski byli niepodzielni

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 09:31
- Nie ma takiego narodu, w którym wszyscy by się we wszystkim zgadzali. Ojcowie niepodległości Polski w jednym się zgodzili - jest Polska i tutaj byli niepodzielni. Piłsudski grał na Dmowskiego, gdy ten był w Paryżu, Dmowski nie przeszkadzał Piłsudskiemu, gdy ten był w Warszawie - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Jabłonka, historyk i publicysta Radia WNET.
Audio
  • 11.11.19 Krzysztof Jabłonka: ojcowie niepodległości potrafili się wspierać mimo różnic politycznych (PR24)
Od lewej: Naczelnik Państwa Józef Piłsudski, premier Ignacy Paderewski i szef MSW Stanisław Wojciechowski
Od lewej: Naczelnik Państwa Józef Piłsudski, premier Ignacy Paderewski i szef MSW Stanisław WojciechowskiFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Święto Niepodległości jest okazją do wspominania wydarzeń sprzed 101 lat. O ojcach polskiej niepodległości, twórcach II Rzeczpospolitej, którzy często przedkładali wartość, jaką jest ojczyzna, nad osobiste ambicje, mówił w Polskim Radiu 24 historyk Krzysztof Jabłonka.

1200 660 11 Listopada 2019 ok.jpg
Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia "Polska Niepodległa"

Ojcowie niepodległości

Józef Piłsudski, Doman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty, Ignacy Daszyński - to są postacie tytułowe wystawy "Ojcowie niepodległości" realizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Do nich gość Polskiego Radia 24 dodał jeszcze kardynała Aleksandra Kakowskiego, prymasa Królestwa Polskiego, który także zasiadał w Radzie Regencyjnej.

W audycji zwrócono uwagę na fakt, że wszystkie te wymienione postacie miały kompletnie odmienne światopoglądy i potrafili się ze sobą nie zgadzać w niezwykle wielu sprawach.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Maciej Rosalak: 11 listopada to data symboliczna, ale wybrana dość dobrze

- Jak to wśród Polaków. Ale nie ma takiego narodu, w którym wszyscy by się we wszystkim zgadzali. W jednym się zgodzili - jest Polska. I w tym momencie na 3-4 rozpięli ten namiot polski, który zadziwił Europę. Rzeczywiście tutaj byliśmy niepodzielni. Piłsudski grał na Dmowskiego, gdy ten był w Paryżu, Dmowski nie przeszkadzał Piłsudskiemu, gdy ten był w Warszawie - mówił Krzysztof Jabłonka.

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Wiesław Molak.

Polskie Radio 24/jmo

______________________

Data emisji: 11.11.2019

Godzina emisji: 8.34

Zobacz także

Zobacz także