more_horiz

Emilian Kamiński o wigilii z bezdomnymi: chodzi o to, żeby dać im iskierkę nadziei

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2019 08:09
Jak co roku w Teatrze Kamienica zorganizowana została wigilia dla bezdomnych. - Oni są w beznadziei. Największym problemem bezdomności jest brak nadziei. To jest taki promyk, żeby dać im nadzieję - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor teatru, aktor i reżyser Emilian Kamiński.
Audio
  • Emilian Kamiński o wigilii z bezdomnymi ("Temat dnia / Gość PR24")
Emilian Kamiński
Emilian KamińskiFoto: PR24

Emilian Kamiński, aktor, reżyser i twórca warszawskiego Teatru Kamienica co roku organizuje spotkanie wigilijne dla bezdomnych. Wydarzenie to stało się tradycją jego teatru, on zaś opowiadał w Polskim Radiu 24 o idei, jaka mu przyświecała, kiedy wpadł na ten pomysł. Dzielił się także doświadczeniem z lat organizowania wydarzenia.

WDPD-TT-1200.jpg
"Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom" łączy w dzieleniu się dobrem

"Promyk nadziei"

Aktor wspominał poprzednie wigilie organizowane bezdomnym, opowiadał o tym, jakimi są ludźmi. Przyznał, że z wieloma z nich jest po imieniu, zauważył także, jak bardzo źle są oni oceniani przez społeczeństwo, często wcale nie ze swojej winy.

Zapytany jednak o to, czy wigilia dla bezdomnych faktycznie ma być rozwiązaniem, skoro to jest namiastka domu, którego oni i tak potem dalej nie mają, stwierdził, że te kilka godzin może być niezwykle ważne.

Rafał Markowski EN-1200.jpg
Bp Rafał Markowski: kultywujmy tradycję Bożego Narodzenia choćby dla przyszłych pokoleń

- Chodzi o to, żeby dać im tę iskierkę nadziei. Dlatego że oni są na równi pochyłej. Oni są w beznadziei. Największym problemem bezdomności jest brak nadziei. To jest największy problem - to, co jest w środku, w głowie. To jest taki promyk, żeby dać im nadzieję - mówił Emilian Kamiński.

- Przecież spotykamy się i ja mówię im "wyjdźcie z tego, próbujcie z tego wyjść. Po to się spotykamy, żeby dać wam asumpt do tego, że proszę bardzo - można wyjść". Przez te lata kilkunastu osobom się udało wyjść z bezdomności. "Próbujcie" - opowiadał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Rozmawia: Krzysztof Grzybowski
Gość: Emilian Kamiński
Data emisji: 26.12.2019
Godzina emisji: 07.31

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także