more_horiz

Ekspert ZBP uspokaja: depozyty Polaków w bankach nie są zagrożone

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 15:00
- Nie ma podstaw do żadnych obaw, jeśli chodzi o stabilność sektora bankowego w Polsce i bezpieczeństwo depozytów obywateli w bankach. Natomiast sami klienci pokazują, że ufają sektorowi bankowemu - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich. 
Audio
  • Monika Kurtek o tarczy antykryzysowej (Temat dnia)
  • Przemysław Barbrich o tarczy antykryzysowej (Temat dnia)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że podczas posiedzenia Rady Gabinetowej powstał projekt pod nazwą: Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS-CoV-2. - Szacunkowa wartość tego projektu to około 212 mld złotych - powiedział premier. Dużą rolę do odegrania w tym przedsięwzięciu ma także polski sektor bankowy. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE]: Pakiet pomocowy dla firm. Rząd czasowo przywraca handel w niedziele

- Działania w ramach tarczy antykryzysowej mają spowodować, że mali i średni przedsiębiorcy złapią drugi oddech, opanujemy sytuację epidemiczną i za kilka tygodni będziemy mogli patrzeć z większym optymizmem - podkreślił w Polskim Radiu 24 Przemysław Barbrich. 

twitter mateusz morawiecki 1200.jpg
212 mld zł na "tarczę antykryzysową". Oto prezydencki projekt wsparcia gospodarki

Zaznaczył również, że "nie ma podstaw do żadnych obaw, jeśli chodzi o stabilność sektora bankowego w Polsce i bezpieczeństwo depozytów obywateli w bankach". Jego zdaniem sami klienci pokazują, że ufają sektorowi bankowemu.

"Kontakt kanałami elektronicznymi"

- Od kilku dni zachęcamy naszych klientów - zarówno indywidualnych, jak i przedsiębiorców - żeby kontaktowali się z bankami kanałami elektronicznymi - dodał gość PR24.

Według Barbricha decyzja RPP o obniżeniu stóp procentowych "może zniechęcić niektóre osoby do trzymania swoich oszczędności w bankach". - Ale to obniżka tylko o pół punktu procentowego. Nie wpłynie to znacząco na obniżenie oprocentowania lokat - podsumował. 

Gościem audycji była także Monika Kurtek z Banku Pocztowego. Zwróciła ona uwagę na spójność działań w "tarczy antykryzysowej". - Pakiet pomocowy zaprezentowany właśnie przez premiera i prezydenta, a także wsparcie zadeklarowane przez Narodowy Bank Polski i Związek Banków Polskich to wsparcie w ramach jednego, skoordynowanego pakietu. To działania nakierowane na ratowanie przedsiębiorców, w szczególności średnich i małych - podkreśliła. 

Jej zdaniem "przedłużający się okres zamknięcia niektórych fabryk czy zakładów oraz brak świadczenia usług oznaczałby recesję w Polsce". - Zaproponowane w pakiecie pomocowym środki w jakiś sposób to powstrzymają - stwierdziła. 

Więcej w nagraniach. 

* * *

Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Goście: Przemysław Barbrich, Monika Kurtek
Data emisji: 18.03.2020
Godzina emisji: 13.30

PR24/bartos

Zobacz także

Zobacz także