more_horiz

"Jego celem był interes państwa i troska o obywatela". Krzysztof Czabański o prezydenturze Lecha Kaczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 11:51
- Przekonał opinię publiczną do tego, że Polska musi walczyć o prawdę historyczną i o swoje miejsce w Europie. (…) Wskazywał, że państwo w polityce wewnętrznej musi być nakierowane na obywateli - tak na temat prezydentury śp. Lecha Kaczyńskiego mówił na antenie Polskiego Radia 24 Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych.
Audio
  • Krzysztof Czabański o prezydenturze Lecha Kaczyńskiego ("Temat dnia/Gość PR24")
Krzysztof Czabański
Krzysztof CzabańskiFoto: PAP/Tytus Żmijewski

10 kwietnia 2010 roku to dzień, który w naszej historii zapisał się czarną kartą. W katastrofie lotniczej nieopodal lotniska w Smoleńsku doszło do katastrofy lotniczej, w której zginął m.in. prezydent Lech Kaczyński, a także jego żona Maria. Na antenie Polskiego Radia 24 Krzysztof Czabański zwrócił uwagę na to, co wyróżniało prowadzoną przez niego politykę.

2a75cc0c-255f-4c9c-bd2a-de003787c9a6.jpg
10. rocznica katastrofy smoleńskiej. Raport specjalny

- Była to zupełnie nowa koncepcja, którą Lech Kaczyński bardzo konsekwentnie realizował, choć przy kolosalnym hejcie najbardziej wpływowych wówczas ośrodków medialnych. Mimo tego, wraz ze swoim bratem Jarosławem, uświadomili i przekonali opinię publiczną do tego, że Polska musi walczyć o prawdę historyczną i o swoje miejsce w Europie jako państwo i naród. Ta walka wymaga stanowczości i siły gospodarczej - podkreślił.

Obywatel najwyższym dobrem

Jak zauważył Krzysztof Czabański, w wymiarze wewnętrznym dla Lecha Kaczyńskiego szczególne znaczenie miał obywatel i to na niego w koncepcji prezydenta była zwrócona szczególna uwaga. - Dotyczy to każdego aspektu, zarówno czysto ekonomicznego, jak i szeroko pojętej sprawiedliwości społecznej. Było to bardzo zaznaczone w jego działaniach - wskazał przewodniczący RMN.

"Był dobrym człowiekiem, który myślał o przyszłości Polski"

kaczynski-jaroslaw_1200.jpg
"My wszyscy z niego". Prezes PiS o wpływie Lecha Kaczyńskiego na politykę

Tym, co wyróżniało prezydenturę Lecha Kaczyńskiego, tak  w wymiarze zewnętrznym, jak i wewnętrznym, była odwaga. Krzysztof Czabański ocenił, że był to jeden z najważniejszych elementów koncepcji braci Kaczyńskich.

- To przecież na Westerplatte w 2009 roku, w obecności Angeli Merkel i Władimira Putina, Lech Kaczyński upomniał się o prawdę historyczną i wskazał, że tylko na niej można budować relacje europejskie. Również w 2008 roku w Tbilisi przeciwstawił się w swoim wystąpieniu imperializmowi Rosji. Był on człowiekiem odważnym w prowadzeniu polityki. Jego celem był interes państwa, jak i troska nad dobrem każdego obywatela. Był po prostu dobrym człowiekiem, który myślał o przyszłości kraju - zaznaczył Czabański.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Michał Rachoń
Gość: Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych
Data emisji: 10.04.2020
Godzina emisji: 10.11

Polskie Radio 24/db

Zobacz także

Zobacz także