more_horiz

"Większość Polaków dostosuje się do ograniczeń". Politolog o narodowej kwarantannie

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 11:37
- Przejdziemy kolejny test odpowiedzialności i społecznej solidarności - tak o planowanej narodowej kwarantannie mówił w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Chwedoruk, politolog z UW. 
Prof. Rafał Chwedoruk
Prof. Rafał ChwedorukFoto: PR24

Od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r. wprowadzona zostanie kwarantanna narodowa. To w związku z pandemią koronawirusa. Zamknięte będą galerie handlowe, stoki narciarskie i hotele, w Sylwestra natomiast, będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się.

Otwarte pozostają m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki, a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe.

fogiel 1200.jpg
Narodowa kwarantanna. Fogiel: działamy na podstawie najlepszych dostępnych danych i symulacji

"Intelektualny chaos"

- Większość obywateli dostosuje się do tych wymogów, ale pamiętajmy że obyczaje się zmieniają, coraz częściej spędzamy czas świąteczny w mniej rodzinny sposób. Tu będzie największy problem, tyle lat funkcjonowania w społeczeństwie konsumpcyjnym, agresywnej i globalnej turystyce zrobiło swoje, dlatego będzie taka część ludzi, która brak swobodnego przemieszczania się, odbierze jako odbieranie jej praw człowieka - mówił politolog.

Jego zdaniem, test odpowiedzialności który przyjdzie nam przejść po raz kolejny, pokazuje nam to, że jesteśmy pogrążeni w intelektualnym chaosie. - Ci, którzy zajmowali się optymalizacją podatkową, byli zainteresowani niskimi podatkami, teraz oczekują od państwa pomocy i rekompensaty zysków. Tak na dłuższą metę nie można - podkreślił prof. Rafał Chedoruk.


Posłuchaj
19:11 _PR24_AAC 2020_12_19-11-05-56.mp3 Prof. R. Chwedoruk o narodowej kwarantannie ( "Gość PR24")

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Błażej Prośniewski

Gość: prof. Rafał Chwedoruk (politolog, UW)

Data emisji: 19.12.2020

Godzina: 11.05 

Zobacz także

Zobacz także