more_horiz

Święta w dobie pandemii. Socjolog: wyróżnia je to, że są trudne dla większości społeczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2020 18:35
- W normalnych czasach święta bywają dla pewnych grup społecznych bardzo trudne. Tutaj musimy zwrócić uwagę, że te święta będą trudne dla większości społeczeństwa - powiedziała dr Magdalena Nowak-Paralusz, socjolog.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Halfpoint/shutterstock

Tegoroczne święta Bożego Narodzenia są szczególne z uwagi na sytuację związaną z koronawirusem. Pandemia spowodowała zmiany na wielu płaszczyznach. Z uwagi na wprowadzone ograniczenia ucierpi wymiar społeczny Bożego Narodzenia. Ograniczona została bowiem liczba osób mogąca wspólnie świętować. Zgodnie z rozporządzeniem może to być maksymalnie pięć osób, z wyłączeniem mieszkańców danego lokalu. Uniemożliwia to więc np. spotkanie rodzin wielopokoleniowych. Restrykcje spowodowały także zmiany w wymiarze duchowym. Zgodnie z przepisami w świątyniach może przebywać jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. Uniemożliwia to zatem uczestnictwo np. w mszach dla wszystkich wiernych.

Szczególne święta

św. Szczepan FREE 1200.jpg
Symbolika drugiego dnia świąt. Ks. Sikorski: to symboliczna odpowiedź człowieka za ofiarę Jezusa

Dr Magdalena Nowak-Paralusz zauważyła, że tegoroczne święta Bożego Narodzenia są wyjątkowe z uwagi na dużą liczbę osób dotkniętych trudnościami. - Przed sobą mamy trudny czas z wielu powodów. W normalnych czasach święta bywają dla pewnych grup społecznych bardzo trudne. Tutaj musimy zwrócić uwagę, że te święta będą trudne dla większości społeczeństwa. To jest to co je wyróżnia - powiedziała socjolog.

Czytaj także:

Trudności te widoczne są także w Kościele. Ojciec Jan Maria Szewek zaznacza, że duchowni wychodzą naprzeciw wiernym i szukają sposobów, aby obecna sytuacja była jak najmniej uciążliwa. - Kościół hierarchiczny w wielu miejscach wpadł na pomysł żeby nie łamać prawa, ale w jakiś sposób dać też możliwość fizycznego udziału w czasie świąt. My np. w tym roku zorganizowaliśmy dwie pasterki. W niektórych świątyniach postanowiono organizować trzy pasterki - powiedział gość Polskiego Radia 24.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

Posłuchaj
24:51 _PR24_AAC 2020_12_26-17-31-58.mp3 Święta w dobie pandemii. Socjolog: wyróżnia je to, że są trudne dla większości społeczeństwa ("Gość PR 24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: dr Magdalena Nowak-Paralusz (socjolog, politolog), o. Jan Maria Szewek

Data emisji: 26.12.2020

Godzina: 17:31

dz

Zobacz także

Zobacz także