Symbolika drugiego dnia świąt. Ks. Sikorski: to symboliczna odpowiedź człowieka za ofiarę Jezusa
- Już wcześniej 26 grudnia obchodzone było wspomnienie świętego Szczepana – pierwszego męczennika. Był to wyjątkowy człowiek, który poniósł śmierć za Chrystusa - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 ksiądz Jan Sikorski.
2020-12-26, 15:28
W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia w Kościele katolickim wspominany jest święty Szczepan. Był to jeden z siedmiu pierwszych diakonów założonego przez Jezusa Kościoła. Został wybrany do opieki nad wdowami i ubogimi. Jak można przeczytać w Dziejach Apostolskich gorliwie głosił Ewangelię, czynił cuda i znaki czym naraził się starszyźnie żydowskiej. Nie mogąc sprostać jego mądrości, Żydzi podburzyli lud i fałszywie oskarżyli Szczepana o bluźnierstwa przeciwko świątyni. Po sądzie, gdzie podstawiono fałszywych świadków, święty Szczepan został ukamieniowany.
Odpowiedź człowieka
Powiązany Artykuł
Święta Bożego Narodzenia – skąd tak właściwie się wzięły?
Gość Polskiego Radia 24 zaznacza, że wspomnienie pierwszego męczennika w ten dzień nie jest przypadkiem. - Już wcześniej 26 grudnia obchodzone było wspomnienie świętego Szczepana – pierwszego męczennika. Był to wyjątkowy człowiek, który poniósł śmierć za Chrystusa. Włączono to jako drugi dzień świąt. Jest to symboliczna odpowiedź człowieka za ofiarę Jezusa. Odpowiedź na to, że jesteśmy Tobie Panie wierni, aż do przelanej krwi - powiedział ksiądz Jan Sikorski.
- Polacy w Rosji wspominają czasy, gdy na Boże Narodzenie siadało się do pustego stołu
- Odkrycie Bożego Narodzenia
- "Chodzi o wyrugowanie chrześcijaństwa". Grzegorz Górny o mediach uderzających w Boże Narodzenie
- Wszystko co złe musi upaść. Święta Bożego Narodzenia dają do tego nadzieję. Co pozostało z tych prześladowców? Nic, a Chrystus żyje - dodał.
REKLAMA
Skąd kolejne dni świąt?
Kapłan wyjaśnił także pochodzenie kolejnych dni świątecznych. Są one przypisane największym świętom Kościelnym. Należą do nich także dni Bożego Narodzenia. - Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia wziął się stąd, że wielkie święta w Kościele mają tzw. oktawę. Oznacza to, że przez cały tydzień jesteśmy w nastroju danego dnia, Wielkanocy czy Bożego Narodzenia, wspomina się jeszcze to wydarzenie żeby nie uszło z pamięci. Taką oktawę przydano też Bożemu Narodzeniu - powiedział.
Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
REKLAMA
Gość: ks. Jan Sikorski
Data emisji: 26.12.2020
Godzina: 14:29
dz
REKLAMA
Polecane
REKLAMA