more_horiz

Pomoc Powstańcom Warszawskim. Prezes Fundacji Sue Ryder: największym problemem jest samotność

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2021 09:59
- Kontaktowaliśmy się z domem powstańców na warszawskim Nowolipiu. Po dłuższej rozmowie okazało się, że potrzeby są zgoła inne niż myśleliśmy. Podczas ostatnich miesięcy ich największym problemem jest właśnie samotność i ograniczona mobilność - powiedział o sytuacji powstańców warszawskich w dobie pandemii Filip Suprowicz, dyrektor fundacji Sue Ryder.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Grzegorz Śledź

30 września 2018 roku został otwarty Dom Dziennego Pobytu dla Weteranów – Żołnierzy Powstania Warszawskiego. Placówka ma za zadanie zapewnić powstańcom opiekę, animację czy ciepłe posiłki. W ramach swojej działalności potrzebujący mieli zapewnioną także opiekę rehabilitacyjną. Okazało się jednak, że pandemia pokrzyżowała także taką działalność. Z pomocą dla potrzebujących postanowiła wyjść fundacja Sue Ryder.

Andrzej Duda Telefon free kprp-1200.jpg
Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Niemiec. Tematem m.in upamiętnienie polskich ofiar wojny

Mobilność i niezależność

Dyrektor fundacji zwraca uwagę na to, że ostatni okres pandemii negatywnie wpłynął na sytuację potrzebujących powstańców. - Z powodu lockdownu i braku możliwości wychodzenia na zewnątrz powstańcy tracą mobiliność i niezależność. Stąd nasza zbiórka. Kontaktowaliśmy się z domem powstańców na warszawskim Nowolipiu. Po dłuższej rozmowie okazało się, że potrzeby są zgoła inne niż myśleliśmy. Podczas ostatnich miesięcy ich największym problemem jest właśnie samotność i ograniczona mobilność - powiedział.

Filip Suprowicz zaznacza, że środki zbierane przez fundację potrzebne są na rehabilitacje. - Kwota jaką musimy zebrać to 170 tysięcy złotych. W pierwszej fazie chcieliśmy objąć opieką 50 powstańców. Po rozmowach z rehabilitantami okazało się, że aby pomoc przyniosła skutek potrzeba przeprowadzić rehabilitację od dwóch do trzech razy w tygodniu przez dwa miesiące. To wszystko dało kwotę, którą chcemy zebrać - wyjaśnił.

Czytaj również:

Posłuchaj
13:45 _PR24_AAC 2021_01_24-09-06-50.mp3 Filip Suprowicz o pomocy dla Powstańców Warszawskich ("Gość PR 24")

- Pod opieką domu powstańców jest około 130 osób. Jeżeli więc ten projekt się sprawdzi to chcemy tą pomocą objąć ich wszystkich. Chcielibyśmy aby ten projekt wspierania powstańców był na stałe zapisany w działalność naszej fundacji - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
Gość: Filip Suprowicz (fundacja Sue Ryder)
Data emisji: 23.01.2021
Godzina emisji: 9:06

dz

Zobacz także

Zobacz także