more_horiz

Opóźnienia w dostawach szczepionek AstraZeneki do UE. Płomecka: spór cały czas trwa

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 17:30
- Firma mówi, że nie dostarczy szczepionki w I kwartale, KE twierdzi, że z tego nie zrezygnuje i jest to dla niej nie do zaakceptowania - mówiła w Polskim Radiu 24 Beata Płomecka, korespondentka z Brukseli. 
Zdj ilustracyjne
Zdj ilustracyjneFoto: PAP/EPA/JOE GIDDENS / POOL

Cały czas trwa spór Komisji Europejskiej z frimą AstraZeneca wywołany opóźnieniami dostaw szczepionek przeciw COVID-19. KE nie wierzy przedsiębiorstwu, że są one spowodowane problemami produkcyjnymi. - Podejrzewają, że koncerny sprzedają szczepionki krajom, które płacą więcej lub wcześniej autoryzowały preparat - wyjaśniła Beata Płomecka.

Czytaj także:
astrazeneca_pap_1200.jpg
Kontrola w fabryce AstraZeneca. Inspektorzy chcą poznać powód opóźnień w dostawach szczepionek

- Spór Komisji Europejskiej z Astr Zeneca cały czas trwa. Firma mówi, że nie dostarczy szczepionki w I kwartale, KE twierdzi, że z tego nie zrezygnuje i jest to dla niej nie do zaakceptowania - tłumaczyła korespondentka. Płomecka przybliżyła także jakie kroki ma zamiar podjąć KE w tej sprawie.

- Jest decyzja, że będzie możliwa blokada eksportu poza Unii Europejskich szczepionki tych firm, które mają fabryki na terenie Unii, a nie dostarczają preparatów na czas do krajów członkowskich. To przykład chociażby AstraZeneca - poinformowała rozmówczyni. 

Płomecka przypominała, że zgodnie z zaleceniem Komisji Europejskiej, do marca powinno być zaszczepionych 80 proc. obywateli państw unijnych powyżej 80. roku życia. - Wobec problemów z dostawami to chyba zbyt optymistyczny scenariusz - skomentowała korespondentka.

Czytaj także:

Autoryzacja

Europejska Agencja Leków uznała, że preparaty Astra Zeneca są bezpieczne i skuteczne. Jak przypomniała Płomecka, pojawiły się pytania czy szczepionka tej firmy będzie miała ograniczenia wiekowe.

Czytaj także:
forum-0586443064-12.jpg
1,5 mln dawek szczepionki AstraZeneki. Tyle otrzyma Polska w pierwszym kwartale roku

Korespondentka wyjaśniła, że w decyzji EALjest jedynie zastrzeżenie o tym, że nie było wystarczająco dużo badań na osobach powyżej 55 roku życia, ale ograniczeń wiekowych nie ma. - Ta niedostateczna ilość danych nie pozwala po prostu stwierdzić jaka jest skuteczność przy podaniu szczepionek osobom starszym - tłumaczyła rozmówczyni.

Płoemcka poinformowała, że można się spodziewać pozytywnej decyzji EAL ws. szczepionki innej firmy - Johnson & Johnson. Jej zdaniem zostanie ona wydana już w lutym.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Posłuchaj
10:48 _PR24_AAC 2021_01_29-16-48-07.mp3 Beata Płomecka o działaniach Komisji Europejskiej i dostawach szczepionek ("Świata pogląd") 

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Beata Płomecka

Data emisji: 29.01.2021

Godzina emisji: 16.47

jbt

Zobacz także

Zobacz także