more_horiz

Jak działa szczepionka AstraZeneki? "Jest nieco odmienna od preparatów Pfizera i Moderny"

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 21:35
- Jeśli chodzi o skuteczność, we wszystkich artykułach - w tym także tych pochodzących z samej firmy - oceniano ją na 94-95%, czyli jednak o kilka punktów procentowych gorzej niż szczepionki, które oferuje Pfizer i Moderna - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalistka od chorób zakaźnych.
Zdj ilustracyjne
Zdj ilustracyjneFoto: PAP/EPA/CHAMILA KARUNARATHNE

Dzisiaj, w czwartek, Komisja Europejska ostatecznie zatwierdziła szczepionkę firmy AstraZeneca i dopuściła ją na unijny rynek. Jest to trzeci koncern, który otrzymał zgodę na sprzedaż w Unii preparatów przeciwko COVID-19.

Czytaj także:
Szczepionka AstraZeneca PAP-1200.jpg
Szczepionka AstraZeneki dopuszczona na europejski rynek. Jest decyzja Komisji Europejskiej

Szczepionkę AstraZeneki może przyjąć każda dorosła osoba, ale jak mówiła prof. Anna Boroń "jest ona nieco odmienna od tych, które proponuje Pfizer i Moderna".

- Jeśli chodzi o skuteczność tego preparatu, we wszystkich artykułach, w tym także tych pochodzących z samej firmy, skuteczność szczepionki była przedstawiana w granicach 94-95%, czyli jednak o kilka punktów procentowych gorsza niż szczepionki, którą oferuje Pfizer i Moderna. Dlaczego tak jest? Trudno jest odpowiedzieć na to pytanie, więc zobaczymy co będzie w życiu - mówiła ekspertka.

- Ta niższa skuteczność szczepionki, zgodnie z informacjami w literaturze medycznej, dotyczyła wszystkich, którzy byli objęci programem badań klinicznych. - tłumaczyła specjalistka. Przypomniała także, że badania kliniczne rzadko uwzględniają osoby we wszystkich przedziałach wiekowych, tzn. zwykle nie biorą w nich udziału dzieci i osoby w starszym wieku.

Czytaj także:

Szczepienia preparatem od AstraZeneki

Niezależnie od tego, jaka będzie skuteczność szczepionki u osób starszych, zdaniem ekspertki preparat koncernu AstraZeneca będzie wykorzystywany po kolei i każdy będzie mógł go otrzymać. - Chcąc zaszczepić maksimum populacji, trzeba by korzystać także z innej szczepionki, nie tylko Pfizera i Moderny - stwierdziła prof. Boroń.

Ekspertka przypomniała, że szczepionka tej firmy ze względu na swoje właściwości jest łatwiejsza w dostawie, bo nie ma dużych wymagań co do temperatury przechowywania. Jak zaznaczyła, to ogromne ułatwienie, zwłaszcza dla mniejszych miejscowości, w których zabezpieczenie "tych bardzo niskich temperatur nie jest takie łatwe".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Posłuchaj
23:26 _PR24_AAC 2021_01_29-20-05-57.mp3 prof. Anna Boroń–Kaczmarska​, profesor nauk medycznych, o szczepionce firmy AstraZeneca ("Gość PR24") 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR 24"

Prowadził: 

Gość: prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalistka od chorób zakaźnych 

Data emisji: 28.01.2021

Godz. emisji: 20.06

jbt/pr24

Zobacz także

Zobacz także