more_horiz

Prof. Rafał Chwedoruk: wyrok TK ws. aborcji będzie w polityce obecny przez lata

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 20:54
- Grupa społeczna cechującą się niższą frekwencją w wyborach, trudna do zmobilizowania, czyli najmłodszy elektorat, przejawia, zwłaszcza gdy mowa o jesiennych manifestacjach, dość duże zainteresowanie tym tematem, przez cała lata drugoplanowym. Politycy obecnej opozycji, szczególnie lewicowej, będą zainteresowani podtrzymywaniem go w kampanii wyborczej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Chwedoruk, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Prof. Rafał Chwedoruk
Prof. Rafał ChwedorukFoto: PR24

Trwają protesty po publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku, w którym orzekł on o niekonstytucyjności przepisu dopuszczającego aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu. Podczas protestu demonstranci wtargnęli m.in. do siedziby Trybunału w Warszawie.

strajk_pap_1200.jpg
W czasie Strajku Kobiet wtargnięto na teren TK. Żukowska: to nie powinno się zdarzyć

Prof. Rafał Chwedoruk ocenił, że temat wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji będzie obecny w polskiej debacie politycznej jeszcze przez lata. - W wielu wymiarach mamy do czynienia z sytuacją patową. Do wyborów parlamentarnych, których wynik odpowiedziałby na to, czy istnieją polityczne możliwości zmiany tego ustawodawstwa, jest jeszcze daleko, a obecna sytuacja prawna stwarza różne możliwości politycznej interpretacji wyroku. Zarówno z obozu rządzącego, jak i ze strony opozycji słychać różne propozycje wyjścia z obecnej sytuacji - komentował.

- Struktura demograficzna elektoratu pokazała, że najmłodsze pokolenie wyborców, które relatywnie licznie pojawiło się ostatnio przy urnach, w swej większości było odległe od PiS, a tematyka aborcji w zasadzie od lat mobilizowała przeciw prawicy, w stylu niewidzianym wcześniej. Sytuacja, w której wyborcy prawicy też nie są do końca zgodni z sobą w podejściu do tej kwestii, najdobitniej pokazuje, że nie jest to temat zastępczy - zaznaczył socjolog.

Gość audycji dodał także, że podtrzymanie obecnej formuły ustawodawstwa, zarówno tej, po najnowszym werdykcie Trybunału, jak i po werdykcie z 1997 r. nie będzie raczej realne, ze względu na przemiany demograficzne i cywilizacyjne, a polska prawica będzie musiała szukać innych akcentów walki o wartości.

Posłuchaj
23:03 PR24_mp3 2021_01_31-20-06-06.mp3 31.01.2021 prof. Rafał Chwedoruk (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Piotr Wąż

Gość: Prof. Rafał Chwedoruk (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 31.01.2021

Godzina emisji: 20.06

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także