more_horiz

"Rewolucja technologiczno-ekonomiczna". Maciej Kożuszek o sektorze wydobycia gazu w USA

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 11:10
- To jeden z niewielu w ostatnich latach sukcesów ekonomicznych USA, którym mogą się pochwalić, niemający charakteru wymyślenia nowego instrumentu finansowego, który do gospodarki nic nowego nie wnosi - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Kożuszek, publicysta.
Maciej Kożuszek
Maciej KożuszekFoto: Wojciech Kusiński / PR

Jak wyjaśnił Maciej Kożuszek, Amerykanów obecnie najbardziej interesują dwie kwestie: to, jak będzie wyglądał tzw. miks energetyczny USA oraz co dalej z "rodzimym wydobyciem gazu i ropy". Według publicysty ta eksploatacja jest niezwykle istotna.

Czytaj także:
Piotr Naimski IMG_5501 1200.JPG
Zmiany w polityce energetycznej USA. Naimski: Amerykanie robią to inaczej niż UE

- To jest jeden z niewielu sukcesów ekonomicznych USA w ostatnich latach, którym mogą się pochwalić, niemający charakteru wymyślenia nowego instrumentu finansowego, który do gospodarki nic nowego nie wnosi - ocenił gość PR24.

Według rozmówcy sektor wydobycia gazu jest "pewną rewolucją technologiczną i ekonomiczną" w Stanach Zjednoczonych. Z tego powodu, dla osób związanych z tą branżą, "pierwsze ruchy Joe Bidena są bardzo niepokojące". - Pierwszym krokiem jest cofnięcie pozwoleń na prowadzenie takiego wydobycia na gruntach należących do rządu federalnego - poinformował dziennikarz.

Czytaj także:

Wątpliwości ekologiczne

Kożuszek wyjaśnił, że decyzje Bidena są związane z pewnymi wątpliwościami środowiskowymi. - Problemem jest to, co pozostaje po wydobyciu gazu tą specyficzną technologią - tłumaczył gość PR24. - Ta woda zawiera wiele szkodliwych chemikaliów i to jest główne zmartwienie ekologów - dodał publicysta. Zauważył jednak, że "z drugiej strony istnieją także technologie pomagające temu zapobiec".

Czytaj także:
shutterstock_polska usa 1200.jpg
Ekspert: dobre relacje gospodarcze między Polską a USA nie powinny ulec zmianie za kadencji Joe Bidena

Publicysta zwrócił uwagę, że ważnym pytaniem, jakie należy w tym momencie zadać, jest to, czy gaz, który będzie płynął Nord Streamem 2, jest dużo bardziej ekologiczny od gazu łupkowego. - Raczej nie. W energetyce nie ma rozwiązań zupełnie czystych - ocenił dziennikarz.

Jak podkreślił rozmówca, konsekwencjami pierwszych decyzji nowego prezydenta USA jest "niebezpieczeństwo, że jeżeli spadnie wydobycie w Stanach Zjednoczonych z powodów obaw ekologicznych, to nie tylko zmieni się miks energetyczny kraju, ale także rzeczywistość geopolityczna". 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

Posłuchaj
24:43 _PR24_AAC 2021_02_02-10-33-54.mp3 Publicysta Maciej Kożuszek o polityce energetycznej USA ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR 24"

Prowadził: Michał Rachoń  

Gość: Maciej Kożuszek, publicysta

Data emisji: 02.02.2021

Godz. emisji: 10.33

jbt/pr24

Zobacz także

Zobacz także